shop-cart

Práve čítate: Vieš ako správne degustovať whisky? Takto!

Vieš ako správne degustovať whisky? Takto!

 

Degustácia whisky je z veľkej časti založená na hodnotení jej arómy. Po nech nastupuje chuť. Degustátori dokážu najsť desiatky rôznych chutí a príchutí. Okrem nich sa v rámci degustácie zohľadňuje aj farba destilátu, jeho telo a dochuť (aftertaste).

Čo sa v článku dočítate:

  • Čo všetko skrýva kvalitná whisky
  • Z akých pohárov sa má dobrá whisky degustovať a prečo
  • Čo si na whisky treba všímať  a ako sa ňou dokážete zabaviť

Správne poháriky na degustáciu (Glencairnglass), foto P. Praženka

Ochutnávané vzorky by mali mať izbovú teplotu, čím je myslená štandardná teplota – nejakých 18-20 °C. Ľad je pre degustáciu nevhodný, ochladením nápoja sa zníži intenzita odparovania a vy prídete o široké spektrum vôní. Whisky navyše úplne neregulovane zriedi a zmení tak jej celkový výraz. Ak pripravujete degustáciu viacerých vzoriek, je potrebné ich mať všetky vopred naliate, ale nie pridlho. Platí tiež, že degustačná vzorka by mala vystačiť na 3-4 dúšky, pričom ideálny objem whisky v ústach pre účely degustácie, podľa empirických zistení, je približne 5-8 ml.

Farba, viskozita, slzy

Môžeme začať s degustáciou. Pohárik (najlepšie použiť Glencairn glass – viď obrázok; v klasických tumbleroch, ktoré v baroch amatéri označujú ako whiskáče sa degustácia prakticky robiť nedá) uchopte a zodvihnite, nápojom v ňom však nekrúžte. Whisky nie je víno, ktoré má 10-15% alkoholu, ale minimálne 40-percentný destilát, krúžením by ste zintenzívnili prúdenie a odparovanie. Výsledná vôňa by bola veľmi výrazná, s prevažujúcimi agresívnymi tónmi. Navyše by ste aktivovali voľne prchavé látky, ktoré by vo whisky získali prevahu a tým by sa ľahko posunulo jej aromatické spektrum. Správne by ste preto nemali krúžiť nápojom v poháriku, ale pohárikom okolo nápoja – stačí ho nakloniť v uhle 60° a zľahka ním otočiť okolo svojej osi. Takto sklo jemne „zawhiskujete“ a nenásilne zväčšíte plochu odparu. Potom sa na nápoj pozrite. Je subtílny, ľahký, či naopak olejovitý, viskózny? Má farbu slamy, zlata, jantáru, alebo napríklad bronzu? Pokochať sa môžete aj tvorbou tzv. legs alebo sĺz, ktoré tvorí tekutina stekajúca po stene pohárika.

Aróma

Akonáhle sa pohľadu na whisky nabažíte, pristúpte k hodnoteniu jej arómy. Pohárik priblížte na vzdialenosť 10 cm od nosa, ľahko sa nadýchnite, zároveň ale majte mierne pootvorené ústa. Takto si vôňu whisky najlepšie vychutnáte. Whisky sa totiž nečuchá, ale dýcha. Pohárikom pri nose ľahko pohybujte, lebo zatiaľ čo estery sa držia pozdĺž stien, aldehydy stúpajú stredom degustačného pohárika. Vďaka pohybu zo strany na stranu tak získate komplexný vnem. Rozhodne sa nenechávajte rozptyľovať okolím. Degustácia whisky je intímny dialóg medzi vami a nápojom, do ktorého by nemal nikto vstupovať. Trvať by mal aspoň 5-10 minút, pretože whisky sa počas degustácie vyvíja a mení sa aj vnímanie vašich čuchových receptorov. Postupom času tak začnete rozlišovať aj zo začiatku ukryté tóny.

Chute

Sú vaše čuchové bunky úplne presýtené? Nastal čas ochutnať. Vzorku do seba nevlejte naraz ale postupne, na niekoľkokrát. Napite sa toľko, aby ste chuťovým bunkám poskytli dostatok materiálu. Je potrebné si uvedomiť, že chuťové receptory sa nachádzajú po celých ústach, najmä na jazyku a mäkkom podnebí. Nápoj preto zľahka pováľajte po jazyku, pustite ho aj podeň, vráťte ho naspäť a pekne sa s ním pohrajte. Zabrať by vám to malo asi tak 5-10 sekúnd, nie viac. Alkohol má totiž anestetické účinky a pri 40% destiláte je doba dlhšia než 15 sekúnd považovaná za fyziologickú hranicu pre narkotizáciu chuťových pohárikov. Po celý čas sa sústreďte na jednotlivé chuťové vnemy. Whisky vám v ústach pracuje – niektoré prvotné chute trvajú len sekundu či dve a zmiznú, aby uvoľnili miesto iným. Je dobré ich neprepásť. Akonáhle si destilát dostatočne vychutnáte, nechajte ho vkĺznuť do vašich útrob. Snažte sa častým ovoniavaním whisky nad pohárikom polichotiť vašim čuchovým bunkám a súčasne sledujte vývoj chutí. Po chvíli sa opäť napite. Objavíte nové chuťové nuansy, ktoré vám doposiaľ zostávali ukryté. Takto sa s whisky môžete hrať pokojne aj desať či dvadsať minút a mať z nej krásny pôžitok.

Neutralizácia medzi vzorkami

Ak degustujete väčší počet vzoriek, nezabudnite na priebežnú neutralizáciu chute, aby bola nová vzorka čo najmenej ovplyvnená tou predchádzajúcou. Najčastejšie sa používa voda. Optimálna je chladná, nie však ľadová, neperlivá pitná voda. Vhodné je ale tiež pivo, najlepšie tradičný ležiak. Voda chuťové poháriky síce vyčistí, napriek tomu však isté rezíduum chutí z pôvodnej vzorky v ústach zostane, a to najmä pri chuťovo výraznejších whisky. Oproti tomu pivo, vďaka podobným surovinám a spôsobu výroby, chuť úplne neutralizuje a pripraví ústa na ďalšiu degustáciu. Dúškom piva však ústa len prepláchneme.

Zdroj: whiskyexpert.cz, svetwhisky.sk

Kľúčové slová

, , , , ,


Ulož tento článok na neskôr