Úvod Lifestyle Vietnam. Krajina, do ktorej sa budete chcieť vrátiť!

Vietnam. Krajina, do ktorej sa budete chcieť vrátiť!

-

Ak rozmýšľate nad ďalšou zaujímavou dovolenkovou destináciou, do vášho hľadáčika si určite pridajte Vietnam. Táto krajina skromných a milých ľudí má určite čo ponúknuť. Ak chcete skombinovať oddych na pláži s možnosťou cestovať po krajine a veľa vidieť, je Vietnam tou pravou voľbou! Veľkým pozitívom je, že táto krajina je pre nás veľmi lacná – najdrahšou investíciou je letenka (spiatočná cca 500 eur), ubytovanie a strava stojí oveľa menej ako na Slovensku. Samozrejme, nájdete aj drahé jedlo a drahé bývanie. Ako všade.

na ulici, Vietnam
V uliciach Hočiminovho mesta, foto Man About

Čo sa v blogu dočítate:
• Ktoré miesta a atrakcie by ste mali vo Vietname navštíviť
• Čo bolo najväčším adrenalínovým zážitkom v Saigone
• Kde nájdete najkrajšie pláže
• Na záver – Hlas ženy (niekde z úzadia, vždy počujete komentár ženy, k tomu, čo hovoríte)

Ak vám nápad navštíviť Vietnam začne vŕtať v hlave viac a viac, zoberte na vedomie, že čím skôr Vietnam navštívite, tým lepšie. Dnes ešte táto ázijská krajina nie je tak objavená turistami, ako to bude o pár rokov. Ak sa teda chcete vyhnúť tlačenici, zaraďte si Vietnam do svojho cestovateľského kalendára čím skôr.

HoChiMinh, Vietnam
Magistrát v Hočiminovom meste, foto Man About

Výzva pre pánov?
Páni, hovorí sa, že do Vietnamu je treba ísť bez partnerky. Vietnamské dievčatá sa vraj o mužské pokolenie vedia úžasne postarať. Videl som tam viacero pánov v zrelom veku, po boku ktorých sa nachádzali atraktívne mladé vietnamské slečny. Aj ja osobne som mal milé zážitky v podobe vyzývavých pohľadov, uznanlivých pokrikov alebo priamych slov o tom, ako dobre vyzerám (handsome). Viac však povedať neviem, nič pikantnejšie som nezažil, nakoľko som si šiel dovolenku užiť s mojou priateľkou, vlastne už snúbenicou, keďže som ju v lietadle požiadal o ruku. Vy sa však môžete rozhodnúť inak a užiť si parádnu panskú jazdu!

na ostrove Phu Quoc
Phu Quoc, Vietnam

Oddych na prvom mieste
S mojou polovičkou som vo Vietname strávil takmer celé tri týždne a vydržali by sme oveľa viac. Našim cieľom nebolo brázdiť krajinu z miesta na miesto držiac v ruke turistický bedeker a odškrtávať si všetky turistické atrakcie. Išli sme tam s cieľom oddýchnuť si do tepla a popri tom niečo vidieť a najmä zažiť atmosféru, ktorá tam panuje. Sever Vietnamu, ani Hanoj, ani Dračiu zátoku Ha Long Bay sme nenavštívili (nemali sme chuť si okrem šortiek brať aj zimnú vetrovku), bohužiaľ ani cisárske mesto Hue. To všetko si nechávame na budúcnosť, lebo do Vietnamu sa ešte určite chceme vrátiť. Tentokrát naša cesta smerovala do Hočiminovho mesta a ďalej po pobreží na sever, do Cam Ranhu, Nha Trangu a Ninh Hoa. Potom nazad do Saigonu a na ostrov Phu Quoc.

mapa, Južný Vietnam
Naša trasa dovolenky

Niečo o Vietname
Aj napriek tomu, že je Vietnam stále socialistickou krajinou, kde vládne komunistická strana, krajina otvorila svoje hospodárstvo a ekonomiku. Môžeme tu nájsť určitú paralelu s Čínou. Prejavuje sa to tým, že súkromné podnikanie nadobudlo významný rozvoj, prudko rastie najmä oblasť cestovného ruchu. V letoviskách sa hodne stavia, pribúdajú nové a nové hotely a hotelové rezorty. Nájdete tu veľké svetové značky, moderné nákupné centrá, obchodné i reštauračné reťazce.

Hlavným mestom je síce Hanoj (na severe krajiny), najväčším mestom je ale Hočiminovo mesto (HoChiMinh City), predtým Saigon na juhu krajiny, s približne 9 miliónmi obyvateľov. Republika má okolo 93 miliónov obyvateľov a je pomerne rozľahlá. Veď si zoberte, že cesta autom z Hanoja do Saigonu je dlhá okolo 1800 km a trvala by vám až 35 hodín! Preto je najpohodlnejším riešením letecká preprava, ktorá je vo Vietname na veľmi slušnej úrovni, operuje tam viacero leteckých spoločností (Vietnam Airlines, Viet Jet Air, Star Pacifik). Let z jednej metropoly krajiny do druhej trvá približne dve hodiny.

Obchodníčka s varenou kukuricou, Nha Trang, foto Man About

A ešte jedna zaujímavosť: Neviem, či ste vedeli, ale Vietnam je druhým najväčším exportérom kávy na svete, po Brazílii. Skúste si preto dať typickú silnú vietnamskú prekvapkávanú kávu. Nebudete ľutovať.

Turizmus na vzostupe

Vietnam leží na polostrove Zadná India, na pobreží Juhočínskeho mora, pri Tonkinskom a Thajskom zálive. Krajinu lemujú početné pláže, ktoré nie sú tak preplnené ako v iných krajinách. Medzi najznámejšie patria Da Nang, Nha Trang, Phan Thiet, ale aj pláže na ostrove Phu Quoc, ktorý je vyhľadávanou turistickou destináciou. More je teplé, pláže rozľahlé a veľmi pekné. Ideálne na kúpanie, na viacerých miestach i surfovanie. A sú takmer ľudoprázdne (aspoň v januári).

Vietnam, pláž
Prázdna pláž v Doc Let, foto Man About

Vietnam si zamilujete aj pre jeho kuchyňu. Ochutnať musíte určite polievku Pho Bo, ktorá chutí oveľa lepšie ako u nás, rôzne čerstvé morské živočíchy, klasické ázijské jedlá, alebo aj grilované krokodílie mäso. A verte, či nie, vietnamské jedlo chutí najlepšie priamo na ulici, kde je navyše aj veľmi lacné.

jedlo, Vietnam
Grilovaný krokodíl, Nha Trang, foto Man About

Hočiminovo mesto (Saigon)

Zážitkom je určite návšteva Hočiminovho mesta, kde vás šokuje predovšetkým miestna doprava. Čím? Pre našinca nemá vlastné pravidlá. Každý si tu jazdí ako chce a kade chce, semafory rešpektuje len málokto, drvivá väčšina vodičov, prevažne na skútroch a motorkách, jazdí aj na červenú. Adrenalínovou disciplínou pre nás je prejsť cez cestu. Prechod pre chodcov? Nikto vám nezastane! Pravidlo je – choď, nezastavuj sa, kráčaj pomaly a všetci ťa obídu. A vedzte, že vo Vietname sa skoro nepretržite trúbi. Napriek tomu sme žiadnu dopravnú nehodu sme nevideli…

Mesto žije v každú hodinu. A večer, najmä v centre mesta, vidíte davy ľudí. V reštauráciách, baroch na diskotékach. Každý jeden deň v týždni. Jednoducho, tam to žije! Skutočne žije. Ako v úli…

Hočiminovo mesto, Vietnam
Saigon v noci

Keď už budete vo Vietname, odporúčame si to poriadne užiť. Okrem jedla je ďalšou atrakciou wellness. Vyskúšajte masáže, nás dostala najmä masáž chodidiel (foot massage), tú sme si dopriali takmer každý deň. Hodinová masáž sa cenovo pohybovala v rozmedzí 6-8 eur.

Vietnam
Bitexco Financial Tower, Hočiminovo mesto

A čo sa dá v Hočiminovom meste vidieť? Zaujímavé pre vás môžu byť napríklad tunely Cu Chi (pozostatok Vietnamskej vojny), vyhliadka z mrakodrapu Bitexco Financial Tower, chrám Cao Dai, alebo rôzne múzeá (historické, vojenské). Pre nás však bola najväčšou atrakciou mesta samotná atmosféra.

Hanoj

Ak sa rozhodnete navštíviť hlavné mesto Vietnamu Hanoj, vedzte, že mimo letnej sezóny je tam oveľa chladnejšie ako na juhu krajiny, napríklad v Saigone. Perličkou nášho pobytu bol jeden zážitok. V januári sme mali v Hočiminovom meste stále okolo 32 stupňov, na letisku v Saigone sme sa v kraťasoch, tričku a žabkách ocitli vedľa prichádzajúcich cestujúcich z Hanoja, ktorí boli v zimných vetrovkách. Teplotné rozdiely sú vzhľadom na geografický charakter krajiny dosť značné.

Hanoj však určite stojí za návštevu. Nevyznačuje sa až takým životom ako Saigon (najmä nie nočným), ale pre mnohých je východiskovým bodom ak chcete vidieť legendárnu Dračiu zátoku, známu tiež ako Ha Long Bay.

Vietnam
Ha Long Bay, foto: Dan Freeman, Unsplash

Samotné hlavné mesto je charakteristické francúzskou koloniálnou architektúrou, ktorá sa mieša s tou vietnamskou, ázijskou. Za zmienku stojí kráľovské mesto Thang Long, kde sa turista určite musí zastaviť, na váhe mu pridáva fakt, že je zaradené medzi svetové dedičstvo UNESCO. Ďalšou turistickou atrakciou je mauzóleum najznámejšej tváre Vietnamu, vodcu Ho Či Mina. Jeho portrét nájdete takmer na každej vietnamskej bankovke (mena je vietnamský dong). V mauzóleu je možné vidieť zabalzamované telo niekdajšieho komunistického vodcu, ktoré leží v sklenenom sarkofágu.

Medzi vyhľadávané atrakcie patria aj jazero Hoan Kiem, ktoré je autentickým historickým miestom v centre mesta, môžete tu vidieť Chrám nefritovej hory Ngoc Son, Most ranného slnečného svitu (Cau The Húc) alebo Korytnačiu vežu (Tháp Rua).

My sme tentokrát Hanoj nenavštívili, vyhľadávali sme teplo a slnko, ale na sever krajiny by sme sa radi niekedy vrátili.

Nha Trang

Toto turistické mesto by som prirovnal k francúzskym mestám Cannes alebo Nice. Okrajom tejto vychytanej turistickej destinácie sa tiahne niekoľkokilometrová piesočná pláž, popri ktorej vedie štvorprúdová cestná komunikácia lemovaná desiatkami hotelov.

Vietnam, pláže
Pobrežie v Nha Trangu, foto Man About

Mesto sa nachádza na východnom pobreží, takže na pláži je lepšie oddychovať doobeda, popoludní už slnko zapadá za vysoké hotely, ktoré tienia jeho lúčom. Z pláže môžete pozorovať ruské kolo a architektonicky zaujímavé budovy zábavného komplexu, resp. luxusného rezortu Vinpearl, ležiaceho na ostrove Hon Tre. Na ostrov vedie údajne najdlhšia nadmorská lanovka na svete, ktorá ho spája s pevninou. Nápis Vinpearl pripomína nápis HOLYWOOD v americkom Los Angeles.

Vietnam
Komplex VINPEARL, Nha Trang, foto Man About

Zaujímavou turistickou atrakciou Nha Trangu sú chamské veže (tháp Po Nagar), ktoré sú pozostatkom zaniknutého kráľovstva Champa. Veže boli postavené medzi 8. a 12. storočím, najväčšia z tých zachovalých stojí od začiatku deviateho storočia.

Vietnam, história
Veže Pho Nagar, foto Man About

Veže, ktorých súčasťou sú aj svätyne, sú navštevované prevažne vietnamskými a čínskymi budhistami. Týčia sa nad riekou Cai, ktorá neďaleko ústi do Juhočínskeho mora.

Vietnam
Obydlie na rieke Cai, Nha Trang foto Man About

Ak navštívite Nha Trang, choďte sa pozrieť aj na Pagodu Dračej hory (chua Long Son), nad ktorou dominuje rozmerná 14-metrová biela socha sediaceho Buddhu.

Vietnam
Biely Budha, Nha Trang, foto Man About

Neďaleko (asi 30 km) od mesta sa nachádzajú vodopády Ba Ho. Cesta k nim vedie po obrovských skalách, ktoré dodávajú miestu zaujímavý charakter.

Vietnam
skalnatý výstup na vodopád, blízko Nha Trangu, foto Man About

Stačí si požičať skúter (cena na deň 4 eurá) a cestou k vodopádom uvidíte aj typické vietnamské obydlia, alebo ryžové polia.

Vietnam
Ryžové pole neďaleko vodopádov Ba Ho, foto Man About

Doc Let, severovýchodne od Saigonu

Z Nha Trangu sme sa nechali taxíkom doviesť do Some Days of Silence Resort and Spa, ktorý sa nachádza asi 50 km severne, na známej pláži Doc Let pri mestečku Ninh Hoa. Tento malý rezortík stojí za zmienku – nás úplne očaril.

Vietnam, top rezort, cestovný ruch
Some Days of Silence, Ninh Hoa, foto Man About

Je to vlastne malá oáza pokoja, malé domčeky stojace v prekrásnej zelenej záhrade plnej stromov, kríkov, paliem, jazierok a lekien.

Vietnam, Some Days of Silence
V rezorte, foto Man About

Pár schodíkov pod nami bola rozľahlá prázdna pláž, na ktorej dnes ešte nestoja žiadne hotelové komplexy či rezorty (o pár rokov určite budú).

Vietnam, pohľad na pláž
Pohľad zo Some Days of Silence na more, foto Man About

Toto miesto bolo pre nás balzamom na dušu. Ticho, výborná strava, kráľovská starostlivosť personálu. Určite odporúčame navštíviť. V okolí síce nič nie je, ale po rušnom živote v Hočiminovom meste sa nám nič iné ako pár dní pokoja ani nežiadalo. Je to jednoducho miesto na meditáciu s atmosférou dokonalej harmónie. Žiadna televízia, žiadne rádio, len zvuky prírody a šum mora.

Phu Quoc

Ostrov Phu Quoc leží juhozápadne od Vietnamu, na juh od Kambodže. Let zo Saigonu tam trvá okolo 45 minút. Je to jedno z najatraktívnejších letovísk Vietnamu, kde si môžete do sýtosti vychutnať pokoj, vodu a slnko.

Vietnam, ostrov, pláž
Pláž na ostrove Phu Quoc, foto Man About

Ak sa na tento ostrov niekedy dostanete, určite nevynechajte návštevu krásnej pláže s bielym pieskom a krásnym tyrkysovým morom, známu ako Sao Beach.

biela pláž, Vietnam
Sao Beach, Phu Quoc, foto Man Abot

Nie sú na nej žiadne hotely, len pár reštaurácií. K pláži nevedie žiadna asfaltová komunikácia, o to viac vás prekvapí to, čo objavíte na konci poľnej, resp. lesnej cestičky. Málo ľudí a krásnu scenériu, more vhodné na kúpanie a úžasný relax. Jednoducho paráda.

Čo ešte odporúčam vo Vietname vidieť

Ak niekedy do Vietnamu zavítate určite nevynechajte Sapu a Hue. Sapa je známa svojou nádhernou scenériou ryžových terás a tradičným životom etnických obyvateľov Hmong a Dao. Južne od Hanoja sa nachádza mesto Hue, ktoré sa rozprestiera na brehoch Voňavej rieky. Je bývalým hlavným mestom dynastie Nguyen a môžete tu navštíviť množstvo historických lokalít, ktoré sú zaradené do kultúrneho svetového dedičstva UNESCO. Pokochať sa môžete krásami zdobenej cisárskej citadely, pestrofarebným mostom Thanh Toan, kráľovskými hrobkami alebo Purpurovým zakázaným mestom. No a pre mnohých je veľmi lákavou atrakciou aj delta rieky Mekong.

Sapa, foto Unsplash

Poklady Vietnamu

Pre mňa osobne bola návšteva Vietnamu veľkým zážitkom. Krásna krajina, milí a ochotní ľudia, neopakovateľná atmosféra, úžasný oddych, príjemné prímorské prostredie. To všetko sú poklady Vietnamu, ktoré ma dostali. Verím, že v prípade ak Vietnam navštívite, dostanú aj vás.

Vietnam, ulica
ľudia vo Vietname, foto: Man About

Hlas ženy:

Páni, neplačte za premárnenou príležitosťou sexuálnej turistiky v Ázii. Kľudne do Vietnamu zoberte aj svoju priateľku. Chce to len lepšie plánovanie. Najprv ju pozvite do inej exotickej krajiny (možno taký Zanzibar?), kde ju s láskou zveríte do rúk úchvatného plážového inžiniera a nebude vás to stáť ani ten milión vietnamských dongov za all body massage. O rok bude určite prístupnejšia vás na hodinu ponechať v rukách šikovnej Vietnamky. Alebo možno aj nie. 🙂 Osobne som túto možnosť nedostala, ale rada by som sa nad jej výhodami zamyslela…

Pre mňa bol Vietnam láska na prvý pohľad. Všetok ten ruch, ľudia, pláže a atmosféra ma chytili za srdce. Skúste si v menej rušných mestách požičať skúter, dajte svojej priateľke do rúk mobil so zapnutými Google maps a vyrazte do okolia. Ak nedôverujete jej orientačnému zmyslu, tak ju nechajte šoférovať. Alebo si naštudujte trasu, sadnite si za volant a ju nechajte, nech si rieši len problém so zle nasadenou prilbou na hlave. Hlavne si užívajte, veľa ležte na pláži, doobeda pite ľadovú kávu a poobede pivo!

Vietnam, more
Phu Quoc, foto Man About

Ďalšie zaujímavé informácie o Vietname:

– Letieť do Vietnamu môžete z Košíc, Viedne, Budapešti či Prahy, cena letenky sa pohybuje okolo 500 eur. My osobne sme kúpili za 515 eur, leteli sme leteckou spoločnosťou Qatar Airways s medzipristátím v Dohe.

– V Hočiminovom meste sme si na letisku kúpili SIM kartu s 5 GB dátami, ktorú sme využívali celú dovolenku na surfovanie po internete. Jedna karta stojí okolo 8 eur, na letisku vám ju vložia do telefónu a všetko nastavia. Odporúčame spoločnosť VietTel. Internet vo Vietname funguje super, je rýchly, všade majú wifi. Všetko čo potrebujete si tak môžete priebežne overiť, alebo nájsť na internete.

– Na cestovanie po meste (Saigon, Hanoj) odporúčame využívať UBER, je to lacné. Polhodinová cesta z letiska do hotela v centre mesta nás vyšla niečo cez 3 eurá.

– Na letisku si tiež zmeňte peniaze. Je jedno či doláre alebo eurá, v krajine je najlepšie platiť vietnamskými dongami.

– Strava a ubytovanie sú lacné. Izby si viete rezervovať cez booking.com, niekedy je výhodnejší portál agoda.com. Vyskúšajte jedenie priamo na ulici, nebojte sa jesť u pouličných predajcov.

– Pred cestou do Vietnamu sa dajte radšej zaočkovať proti žltačke a brušnému týfu.

– Vietnamci vedia veľmi málo po anglicky. Niekedy sa tvária, že rozumejú, ale neskôr pochopíte, že ani nie.

– Nezabudnite vyskúšať vietnamskú kávu. Je skutočne znamenitá! Veď Vietnam je druhým najväčším exportérom kávy na svete… No a na osvieženie v teple zase pite veľa vietnamského piva. Napríklad taký Saigon bia vás určite nesklame.

– Služby sem tam nie sú na najvyššej úrovni, čašníčky sa často hrajú na mobiloch, pozerajú videá a podobne, ale to sa časom zmení.

– Na trhoch alebo u pouličných predajcov zjednávajte cenu, v klasických obchodoch alebo reštauráciách sú ceny fixné. Niektoré reštaurácie si k cene ešte pripočítavajú prepitné a DPH. Klasické reštaurácie nie sú až také lacné ako sa niekde dočítate, lacné sú pouličné jedlá a rôzne jedálne, či bistrá.

– Pred cestou do Vietnamu si overte obvyklé klimatické podmienky pre to konkrétne obdobie. Sever býva chladnejší, juh horúci. Nespoliehajte sa však na predpovede počasia. Počasie je vždy iné ako ukazuje predpoveď. Asi najlepšie obdobie na cestovanie do Vietnamu (ak chcete obdobie bez výraznejších dažďov) je od januára do mája.

chutné vietnamské pivko v minikegu, foto Man About

-Man About-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Víkendový špeciál: Keď prekvapenie od ženy muža naserie

Na úvod sa ospravedlňujem za slovo "naserie", ale niekedy je lepšie pomenovať veci pravým menom. Ja som sa cez víkend trošku...

Luxusný dom v púšti nie je prakticky vidieť. Môžu za to zrkadlá

Neviditeľný dom v púšti? Toto je on. Za hodinu prenájmu si pýtajú 1750 doláčov.

Nová “škodovka” na obzore? Tento športiak by bol výkladnou skriňou

Na internete sa objavili fotografie športovej verzie automobilu značky Škoda. Ide o skutočný zámer automobilky alebo o hoax? Čítajte tu.

Na tieto whisky čakal celý svet. Novinky z írskeho Waterfordu sú tu

O whisky z tejto mladej pálenice budete v budúcnosti určite ešte veľa počuť. Teraz predstavila svoje prvé kúsky, prečítajte si o nich.

Hummer opäť na scéne. Tentokrát elektrický

Automobil Hummer H1 je jedným z najpopulárnejších SUV na svete. Vo verejnosti si získal takú obľubu, že sa zastavenie jeho výroby...

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov