shop-cart

Práve čítate: Vychutnávame si whisky. Spoznajte tajomstvo jej chutí!

Vychutnávame si whisky. Spoznajte tajomstvo jej chutí!

Kvalitná whisky sa len tak „nehltá“, kvalitná whisky sa vychutnáva. Veď to už mnohí viete. Nalejeme si kultivovanú degustačnú vzorku, zakrúžime pohárom okolo naliatej whisky tak, aby sa nám pekne obalili jeho vnútorné steny, potom whisky ovoniame, raz, dvakrát, len nakrátko, aby sme zacítili jej príjemnú arómu. Následne si trošku odpijeme, pováľame po jazyku, na podnebie a prehltneme. Čo cítime v jej aróme a akú chuť má? Je to rôzne. Človek dokáže rozoznať množstvo  vôní, chutí. Vo veľmi veľa druchoch whisky cítime práve ovocnú, alebo kvetinovú arómu. Odkiaľ sa berie a ako to s ňou vlastne je?

Foto: P. Praženka

Ovocné tóny sú jedny z najjednoduchších, ktoré môžeme rozoznať v aróme i chuti whisky. Sú pripisované esterom, skupine zlúčenín, ktoré sa tvoria hlavne počas fermentácie, po štádiu, keď kvasinky premenia glukózu na etanol. Bolo zistené, že počas fermentačného procesu sa objavuje až 100 rôznych esterov.

Vlastnosti esterov sa môžu počas meniť aj počas destilácie a následne i v procese dozrievania whisky. Výslednú chuť ovplyvnňujú mnohé faktory, ako napríklad tvar a veľkosť destilačných kotlov, alebo aj kvalita dreva v sudoch.

Foto: P. Praženka

Rôzni ľudia opisujú chute a vône esterov rôzne. Izoamyl acetát môže byť vnímaný ako zrelý banán, vo veľkej Británii ho prirovnávajú skôr k cukrovinkám z hrušky. Chuť jabĺk alebo sušeného tropického ovocia patria rovnako do tohto spektra. Niektoré estery sa prezentujú viac kvetinovou vôňou, než ovocnou. Ovocné príchute whisky bývajú tiež dôsledkom jej dozrievania v sudoch po sherry alebo niektorých druhoch vína.

Estery sa tiež prídávajú ako rôzne príchute do jedál, alebo aj do kozmetiky. Trošku chémie – napríklad ester zvaný etylbutanoát má príchuť ananásu, ester označovaný ako 2-pentyletanoát má zase príchuť zrelej hrušky.

Foto: P. Praženka

Estery karboxylových kyselín majú často príjemnú ovocnú vôňu a používajú sa ako prísady v potravinárskom priemysle, kde sa nazývajú esencie. Vyskytujú sa aj v prírode a sú zodpovedné za niektoré vône a príchute ovocia.

Príklady chutí, ktoré môžu navodiť estery:

  • rumová esencia – etylester kyseliny mravčej
  • ananásová esencia – metylester kyseliny maslovej
  • broskyňová esencia – etylester kyseliny maslovej
  • hrušková esencia – etylester kyseliny octovej

Naspäť od chémie k whisky. Arómy a chute pochádzajúce z esterov sú celkom jemné a ich prítomnosť sa dá ľahko maskovať výraznou rašelinou alebo dubom. Dlhšie fermentačné časy zvyčajné vedú k výraznejším ovocným charakterom whisky, ktoré poznáme najmä u škótskych single malt, alebo japonských whisky či írskych single malt whiskey. Práve tieto tri druhy whisky sú najlepšou voľbou pri učení sa rospoznávať chute, vône i váš vkus pri výbere whisky.

Zdroj: svetwhisky.sk, whisky.com, wikipedia

Kľúčové slová

, , ,


Ulož tento článok na neskôr