Kto by o nej nepočul a hlavne, kto by o nej nesníval. Je tak vzdialená, tajomná, dobrodružná a najmä lákavá. Afrika. Už len to slovo vonia.

Na žiadnu zo svojich expedícií a ciest nevyrážam bez fľaše whisky. Je to už dlhoročný zvyk. Podobný malo niekoľko cestovateľov. Napríklad Sir Ernest Shackelton všade so sebou vozil fľašu VAT 69. Ja som si na africké safari, kde má whisky tradíciu od koloniálnych dôb, zabalil štýlovú fľašu Monkey Shoulder.

monkey shoulder

Pribudli foťáky, atlasy, ďalekohľad a cez Londýn som odletel do Johanesburgu. Tentokrát som mal v pláne navštíviť najstarší národný park v Afrike – Krugerov národný park. Svoje brány návštevníkom otvoril už v roku 1902 a rozkladá sa na severe JAR pri hraniciach s Mozambikom a Zimbabwe. A práve on je zároveň jednou z kolísok afrického safari.

Čo je vlastne safari?

Termín “safari” vznikol z arabského slova safar – cesta a je veľmi zaujímavé, že sa v obdobnom význame objavuje aj v miestnej svahilčine. V africkom význame išlo o objavné a neskôr lovecké cesty do vnútra divočiny. Neskôr, z pôvodných anglických loveckých osád začali vznikať národné parky. Či už v pôvodnom loveckom význame, alebo dnes už v omnoho ohľaduplnejšom bádateľskom a poznávacom, bola od dôb kolonizácie s výjazdmi do divočiny spojená aj whisky. Robila spoločnosť počas jasných afrických večerov, keď praskal oheň a nad hlavami svietilo (pre Európana neuveriteľné) množstvo hviezd. Bola súčasťou triumfálnych pozorovaní a i dnes korunuje stovky neopakovateľných zážitkov.

Dobrá škótska whisky je neodmysliteľnou súčasťou všetkých, i keď najzapadlejších barov. Najlepšiu atmosféru ale majú tie v starých koloniálnych hoteloch v neďalekých mestách. Tam je však zložité sa z parku vracať, a preto veľa návštevníkov využíva pohostinnosti kempov priamo v národnom parku. Ja som na prvých pár dní zvolil ten v Letabe.

zebry

Whisky ako tradícia

Ráno je lepšie si privstať a hneď po otvorení  brány vyraziť za zvieratami. Parkom vedie rozsiahla sieť ciest a tu v severnej časti sú skoro prázdne. Hneď za bránou som stretol malé stádo všadeprítomných impál a potom sa objavovali, v dlhších či kratších prestávkach aj divoké zvieratá. Defilé niekoľkých zebier vystriedal osamotený slon a z úzadia ho sledujúca hyena.

slon

Za chvíľku sa z chvejúcich korún stromov vynorili žirafy. Pozorovateľské šťastie som si vybral dopoludnia a zvyšok dňa bol, až na pár antilop bez zážitkov, ale to k safari jednoducho patrí a nijako to nemôže pokaziť náladu. Cez deň (čo je novinka posledného roku) je konzumácia alkoholu v parku zakázaná, ale večer na terase nad riekou je čas na vstrebávanie zážitkov a počúvanie tónov a zvukov africkej divočiny. Čas, ako tradícia káže, na pohárik whisky. Ponuka je veľmi konzervatívna a súčasná popularita single malt whisky sa k týmto barmanom asi ešte nedostala. Aj preto sú tu, ako aj v ďalších baroch v ponuke len blendy, čiže miešané whisky. Nájsť sa tu dajú prevažne značky, ktoré u nás nie sú veľmi známe, či populárne (Bell´s, Scottish leader) a chýbať nesmie ani juhoafrická whisky Three Ships.

Zábava s opicami

Deň za dňom som každé ráno vyrážal na lov foto záberov a postupne som sa presúval rozsiahlym parkom na juh. Chvíle pokoja striedali chvíle akcií a príbehov. Loviaci leopard, levica s mláďatami, stáda pakoňov a nespočetné množstvo krásnych farebných vtákov.

leopard

Tak som sa dostal až k najväčšiemu kempu v Krugeri, do Skukuzy. Je to vlastne také malé mesto s bankou, obchodmi a so všetkým možným, čo je potrebné. A opäť s nádhernou terasou nad riekou a barom. Na polici sa ale, okrem bežnej tunajšej ponuky, vynímala trojhranná fľaša dvanásťročného Glenfiddichu, a tak bola moja voľba jasná. Keď som potom na rovnakom mieste sedel druhý deň a okolie bolo opäť plné dotieravých makakov, tak mi napadlo vyfotiť opicu s “opičkami”. Doniesol som si svoju fľašu Monkey Shoulder, postavil som sa na plot a dal som ju do pléna okolitým opiciam.

opica a monkey shoulder
Opica s “opičkami”

Hodina spoločného vyvádzania s fľašou, foťákom a opicami budila záujem a zabávala celý kemp, a tak sme večer tento doličný predmet, v medzinárodnom zložení a ako poďakovanie za krásny deň aj vypili.

Veľká päťka

Na ďalšie prenocovanie som si zvolil veľmi pekný kemp Lower Sabie pri rovnomennej rieke. Tá bola ešte veľmi divoká po silných dažďoch, ale už sa pomaly vracala do svojich brehov. Táto oblasť je v južnej časti Krugerovho národného parku jednou z najkrajších. Cesta okolo vody mi pripravila nejedno nezabudnuteľné stretnutie. Dva gepardy sa producírovali priamo na ceste a veľké stáda slonov aj s mláďatami hodovali všade naokolo. Vrcholom všetkého bolo, keď som si v húštine všimol malý tieň a v okamihu cez cestu prebehla svorka psov hyenovitých.

nosorozec

Vidieť ich je omnoho cennejšie, ako vidieť celú veľkú päťku. Ide o výber zvierat, ktorý vznikol v minulosti ako ponuka najzaujímavejších trofejí pre lovcov, dnes je to veľký marketingový ťahák afrických parkov. Medzi túto elitu patrí slon, byvol, nosorožec, leopard a lev. Mne osobne sa podarilo veľkú päťku na tejto ceste vidieť niekoľkokrát a to hlavne vďaka času, ktorý som si na park nechal a na pozorovanie zveri určil. A tiež vďaka dodržiavaniu starých loveckých tradícií, podľa ktorých sa po každom úspešnom dni zastavíte na pohárik whisky, aby ste tak poďakovali všetkému okolo.

opice

Pre Man About: cestovateľ a fotograf Jakub Moravec (autor text a foto)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu