shop-cart

Práve čítate: Whisky fajnšmekri tešte sa! Prichádza nový Port Charlotte

Whisky fajnšmekri tešte sa! Prichádza nový Port Charlotte

Netajím sa, že whisky z pálenice Bruichladdich patria medzi moje najobľúbenejšie. Preto som sa veľmi potešil, keď som sa dozvedel, že na svet prichádza novinka z tejto pálenice. Je ňou 10-ročná single malt Port Charlotte heavily peated, teda silne rašelinová, dymová whisky. A s ňou aj tri ďalšie, v rámci pripravovanej limitovanej edície.

Pálenica z ostrova Islay sa chystá predstaviť štyri nové whisky značky Port Charlotte. Port Charlotte 10, Islay Barley 2011, MRC:01 a MC:01. Informáciu priniesol portál scotchwhisky.com.

Každá z nich je vyrobená zo sladového jačmeňa, ktorý bol “nadymený” na 40 ppm. Novinka je plnená do nepriehľadnej zelenej fľaše s čiernymi etiketami.

Port Charlotte, Bruichladdich

foto: scotchwhisky.com

Poďme si nové whisky z Bruichladdichu postupne predstaviť.

10-ročný Port Charlotte

je prvou whisky s označením veku v histórii značky a nahradí doterajšiu Port Charlotte Scottish Barley.

Whisky je plnená do fliaš v sile 50 % alkoholu a na jej výrobu sa používa výlučne škótsky jačmeň. Destilát dozrieval v prvýkrát plnených sudoch z amerického dubu, v už predtým plnených sudoch a tiež v sudoch, v ktorých predtým stálo francúzske víno.

A ako táto dymová whisky chutí? Oficiálne degustačné poznámky tvrdia, že by v nej mali byť charakteristické sladké tóny kokosového orecha, vanilkového pudingu, citrónového medu a dymových ustríc s typickou slanosťou, charakteristickou pre škótske ostrovy.

Fľaša tejto whisky bude stáť približne 50 libier, čo je cca 57 eur. V predaji by mala byť v júni, na letiskách od septembra.

Port Charlotte whisky

zdroj foto: scotchwhisky.com

Port Charlotte Islay Barley 2011

je vyrobená zo sladového jačmeňa, ktorý rástol na troch farmách ostrova Islay – Dunlossit, Sunderland a Kilchiaran. Dozrievala v prvýkrát plnených sudoch z amerického dubu a tiež v sudoch, kde predtým odpočívali vína Syrah a Merlot. Cena fľaše by mala stáť 60 libier, čiže 68 eur.

Port Charlotte MRC:01

je limitovaná edícia  whisky tejto značky destilovanej v roku 2010, ktorá dozrievala v sudoch po víne Bordeaux. Plnená do fliaš je v sile 59,2 % abv a fľaša bude stáť 90 libier, čiže cez 98 eur.

Port Charlotte MC:01

je limitovaný ročník 2009, ktorý dozrieval v sudoch po víne Marsala. Do fliaš je plnená v sile 56,3 %. Cena zatiaľ nie je známa.

Všetky 4 novinky budú balené do rovnakých zelených fliaš, ktoré sú iné než sme boli u tejto značky zvyknutí. Rozdiel bude len v nápise na etikete.

original Port Charlotte

Pôvodná fľaša Port Charlotte, foto: Peter Praženka

Pálenica Brucihladdich začala s destiláciou silne rašelinových whisky Port Charlotte v roku 2001, prvá whisky tohto názvu bola naplnená do fliaš v roku 2006. Port Charlotte Scottish Barley bola predstavená v roku 2013, už pod novým majiteľom, ktorým je spoločnosť Rémy Cointreau.

-Man About

 Ulož tento článok na neskôr