shop-cart

Práve čítate: Whisky, ktorá prináša viac, než len skvelú chuť

Whisky, ktorá prináša viac, než len skvelú chuť

Moderné technológie hýbu svetom. Tomuto trendu sa nedokáže vyhnúť ani whisky priemysel. Ani táto skvelá whisky.

Zdroj: Ailsabay.com

Sú veci, ktoré v oblasti výroby a predaja whisky vítam a sú veci, ktoré neuznávam. Nepáči sa mi napríklad špeciálna technológia, ktorá dokáže “dozrieť” whisky tak, akoby dozrievala v sudoch niekoľko rokov. Považujem to za okábátenie procesu a s takouto whisky nie som a nebudem stotožnený. Však na výrobe whisky je vzácne práve to dozrievanie. Našťastie, toto sa whisky Ailsa Bay netýka.

Tradičné dozrievanie v dubových sudoch, panenských alebo takých, v ktorých už bol predtým nejaký iný alkohol (najčastejšie bourbon alebo sherry). Roky. Dlhé roky čakania. Ale ten výsledok potom stojí za to.

Ailsa Bay a inovácie

Whisky Ailsa Bay, ktorú vlastní spoločnosť William Grant & Sons však využitie nových technológií poňala inak. Tak, že nám pomôžu zistiť množstvo zaujímavých informácií o tom, čo pijeme. A na druhej strane, výrobcovi sledovať, kde ste si whisky kúpili a z ktorej krajiny pochádzate.

Ailsa Bay využíva technológiu Blockchain, pozostávajúcu z reťazca blokov, ktoré v sebe nesú rôzne zaujímavé informácie o tejto whisky. Kedy a kde bola destilovaná, v akom sude a koľko dozrievala, kedy bola naplnená do fliaš. Tieto a ďalšie informácie od výrobcu tým pádom nemôžu byť nikým pozmenené alebo nepresne uvádzané.

Každý zákazník si bude môcť informácie o svojej fľaši zistiť naskenovaním jedinečného QR kódu na etikete, ktorý je nosičom presných informácií o každej jednej fľaši.

Čím je Ailsa Bay ešte zaujímavá

Okrem toho, že neskutočne dobre chutí, má aj dve zvláštnosti, ktoré iné whisky nemajú. Ailsa Bay je dymovou whisky, ktorá je zároveň veľmi sladká. Tí, ktorí sa vo whisky trochu vyznajú vedia, že dymovosť whisky sa udáva v hodnotách fenolov (množstvo čiastočiek fenolov na milión – PPM). Čím viac fenolov, tým viac dymová whisky je. Táto whisky má hodnotu 022 PPPM. V tomto prípade až 3 P, keďže sa hodnota fenolov uvádza vo výslednom produkte, nie v nadymenom slade. No a čo je tiež zaujímavé, Ailsa Bay ako prvá na svete uvádza aj hodnotu sladkosti. Tá je uvádzaná ako SPPM. Má ju na úrovni 019 SPPM. To jej dáva krásnu vyváženosť sladkosti a dymovosti.

Ako chutí

Okrem toho, že je jemne nadymená, cítiť v nej poznámky sladkého dubu, vanilky a pomarančovej kôry. Je jemnučká a vyvážená. Po chvíli prevaľovania na jazyku sa prejaví aj chuť ovocia a karamelu. Fakt, túto whisky vrelo odporúčam. Mali sme ju možnosť ochutnať na jednej degustácii a viacerým z nás výrazne zachutila. Až tak, že sme začali pátrať po tom, kde ju kúpiť. Na Slovensku zatiaľ nie, ale v medzinárodných e-shopoch sa kúpiť dá. Napríklad aj tu.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr