shop-cart

Práve čítate: Whisky Mortlach predstavila exkluzívnu sadu

Whisky Mortlach predstavila exkluzívnu sadu

Značka škótskej whisky Mortlach prednedávnom predstavila svoje exkluzívne whisky. Pred polrokom uviedli na trh vlajkovú sadu svojej single malt whisky, teraz zase sadu exkluzívnej single malt, ktorá je prirodzene drahšia.

Predtým bola väčšina vyprodukovanej whisky z tejto pálenice použitá na výrobu blendovanej, čiže miešanej whisky, časť produkcie odkupovali nezávislé spoločnosti, ktoré whisky plnili do svojich fliaš, pod svojou značkou (tzv. independent bottlings).

Majiteľ značky, spoločnosť Diageo (veľmi známa vo svete whisky ako majiteľ viacerých svetoznámych začiek, napr. Johnie Walker, Talisker či Lagavulin) sa však rozhodla otvoriť dvere aj pre záujemcov o exkluzívnejšie typy whisky. Práve preto najskôr vyrukovala s radou single malt, aby v zápatí nasledovala sada špeciálov.

mortlach, whisky, blog

Túto novú sadu tvoria nasledovné whisky:

  • Mortlach Rare Old
  • Mortlach Special Strength
  • Mortlach 18 YO
  • Mortlach 25 YO

Ide o luxusnejšie produkty, ktoré sa okrem dizajnových fliaš od svojich menej drahých “kolegov” líšia aj objemom. Predávajú sa len ako pol litrové balenia, na rozdiel od bežných 0,7 l fliaš. Kúpiť sa dajú najmä v duty free zónach na letiskách.

Za zmienku stojí ešte jedna zaujímavosť. Na fľašiach tejto škótskej nájdete číslo 2.81. Podľa dostupných údajov by malo ísť o špecifikáciu jej destilácie. Kým škótske whisky sú destilované dvakrát, írske trikrát. To im dodáva väčšiu jemnosť. No a táto konkrétna whisky je destilovaná takmer trikrát (2.81), aj keď neviem presne, čo tento medzistupeň v praxi znamená.

Mortlach Special Strength

je 3-ročnou škótskou single malt whisky, ktorá je plnená v sile 49 % alkoholu. Je to v podstate rovnaká whisky ako Mortlach Rare Old, len je menej riedená, a tým pádom silnejšia.

whisky, Mortlach, Man About

Tu sú degustačné poznámky, ktoré približujú to, ako táto whisky chutí.

Vôňa je plná a bohatá. Charakteristické sú v nej pomaranče, pomarančová marmeláda a marhule. Vonia krásne.

Aj chuť je bohatá a plná. Sladká a ovocná. Cítiť v nej pomaranče, karamel, zázvor a mandle.

Dochuť (dokončenie) je dlhá, olejová, pomaranče sú o niečo horkejšie, jemne cítiť korenie. Na konci výraznejší cukor.

Cena 0,5 l fľaše by sa mala pohybovať na úrovni okolo 95 eur.

Pozrite si aj video:

-Man About

Zdroj: mortlach.com

Kľúčové slová

, , ,


Ulož tento článok na neskôr