Toto je jedna z mojich top whisky. Je to škótska pre labužníkov, ktorí oceňujú kvalitu a špecializujú sa najmä na dymové whisky.

Buď ju miluješ alebo nenávidíš. Asi takýto vzťah mávajú milovníci whisky k Octomorke. Whisky z ostrova Islay je najdymovejšou whisky na svete.

Zdroj: Bruichladdich

Pálenica Bruichladdich vydala svoju novú sériu whisky značky Octomore. Je označená poradovým číslom 10. Ide o štyri samostatné single malts, označené ako 10.1, 10.2, 10.3 a 10.4.

Octomore 10.1 je hlavnou whisky tejto série a ide o whisky, ktorá bola destilovaná v roku 2013. V sudoch z amerického dubu dozrievala 5 rokov. Do fliaš bola naplnená v sile 59,8 % alkoholu a so silou rašeliny na úrovni 107 ppm. Táto skratka predstavuje počet fenolov na milión a vyjadruje silu zadymenia. Cena za 0,7 l fľašu je okolo 145 eur.

Octomore 10.2 bude dostať kúpiť výhradne v travel retaile, teda predovšetkým na vybraných letiskách. Zaujímavá je tým, že dozrievala v kombinácii sudov z amerického dubu a v sudoch z francúzskeho dubu, v ktorých predtým dozrievalo dezertné víno Sauternes. Nadymená bola na 96.9 ppm, čo je menej, než má jej sestra s číslom 1. Aj napriek tomu ide o silnú dymovo-rašelinovú whisky, rozdiel v sile ppm medzi 107 a 96,9 až tak, alebo najskôr vôbec nepocítite. Táto 8-ročná whisky sľubuje rovnováhu medzi kvetinovými tónmi a tónmi tropického ovocia, obalené v silnom rašelinovom zadymenom kabáte. Pri degustácii by teda mala prísť najskôr pecka rašeliny a po nej sa objavia tóny ovocia a vôňa kvetín. Do fliaš bola naplnená si silou alkoholu na úrovni 56,9 %. Cena za fľašu sa hýbe okolo 165 eur.

Octomore 10.3 je whisky, ktorá bola vydestilovaná v roku 2013 a dozrievala v sudoch z amerického dubu po dobu 6 rokov. Zaujímavosťou na nej je, že na jej výrobu bol použitý sladový jačmeň vypestovaný výhradne na ostrove Islay farmárom Jamesom Brownom. “Trojka” bola nadymená na 114 ppm. Charakterizujú ju ako jeden ročník, z jedného poľa a jedna pálenica, teda single vintage, single field a single malt. Do fliaš bola naplnená v sile 61,3 %. Kúpiť ju budete môcť za približne 202 eur.

Posledná zo série je Octomore 10.4. Je najmladšou z týchto škótskych whisky, má vek len tri roky. Využili na ňu jačmeň z úrody v roku 2015 a destilovali ju v roku 2016. Dozrievala v panenských dubových sudoch z francúzskej oblasti Limousin, ktoré boli predtým vypaľované, čo jej dodalo suchý ovocný charakter. Vypaľovanie nových sudov sa využíva na zníženie počtu trieslovín z nového dreva, ktoré by dodávalo whisky nepatričnú horkosť. Do fliaš bude plnená v sile alkoholu 63,5 % a za fľašu si budú pýtať okolo 179 eur.

Zdroj foto: Bruichladdich.com

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu