ÚvodWhiskyWhisky s chuťou babičkinho koláča. No nevyskúšaj ju!

Whisky s chuťou babičkinho koláča. No nevyskúšaj ju!

Dobroty majú rôznu konzistenciu.

-

Niekedy sa pristihnem pritom, ako rozmýšľam nad tým, že by som vyrábal na Slovensku vlastnú whisky. Samozrejme, že ide len o sen, nemám milióny eur na založenie “destilérky”. Ale tak snívať nie je zakázané. Takto som si už vymyslel názov “mojej” whisky a tiež som uvažoval v akých sudoch by mohla dozrievať.

Zdroj: Glenmorangie

Keď vidím, že škótska whisky dozrieva v rôznych dubových sudoch po španielskom, fancúzskom či talianskom víne, napadlo mi, ako by chutila, keby trebárs dozrievala v sudoch po slovenskom víne. Napríklad po tokajskom… A v týchto dňoch som si všimol, že pálenica whisky Glenmorangie práve ponúka single malt whisky, ktorá dozrievala v súde po tokajskom vínku… Ide o Glenmorangie A Tale of Cake.

Foto: Glenmorangie

Tvorba whisky je rovnako o špekulovaní, snívaní a fantazírovaní. Ako by mohla chutiť, v akých sudoch by mohla dozrievať, čo nové, zaujímavé a netradičné milovníkom whisky ešte priniesť? Tvorca whisky v pálenici Glenmorangie Dr. Bill tiež takto fantazíroval a napadlo mu, že by chcel vytvoriť whisky, ktorá by mu pripomenula čaro babičkinho koláča z detstva. Mnohí z nás máme pekné spomienky na dobroty našich starých mám, no nie? Jeho zámerom bolo zachytiť ten okamih pečenia a najmä ochutnávania teplého voňavého koláča. A tak teda Dr. Bill vyskúšal dozrievanie whisky Glenmorangie v dubových sudoch po sladkom dezertnom tokajskom víne. Kto toto víno pil, vie, aké je sladké a že v ňom dominuje sila medu.

To sa prejavilo aj na samotnej whisky. Je sladkastá, dominuje v nej med, biela čokoláda, ovocie (broskyne, mango, hrušky, marhule) a jemná mätová stopa.

Dominique Ansel, foto: Glenmorangie

Nechýba ani vanilka, mandle, pečený chlieb a dubové tóny. Keď to všetko zmiešate dohromady a zavriete oči, skutočne vám to pripomína ovocný koláč. K nemu ešte pridáte štipku pomaranča a mentolu, čo sú typické atribúty whisky Glenmorangie a dostanete výslednú “koláčovú” whisky A Tale of Cake.

Každá dobrá whisky má ešte svoju dochuť, svoj finiš, ktorý cítite v ústach úplne na záver. Aj v tomto prípade je to tak. Na jazyku sa vám rozplynie chuť včelích plástov, mandlí v čokoláde a pekanových orechov.

Dr. Bill. Foto: Glenmorangie

Aby bola ešte väčšia zábava, pálenica Glenmorangie oslovila svetovo presláveného pekára Dominique Ansela, aby sa pokúsil túto novú whisky spárovať s nejakým koláčom. No a zdá sa, že najlepšie išla dokopy s vrstveným ananásovým koláčom.

Koláče, koláče, koláče. A napokon parádna whisky.

Mne stačí aj tá whisky. Na zdravie!

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json