Úvod Whisky Whisky s chuťou babičkinho koláča. No nevyskúšaj ju!

Whisky s chuťou babičkinho koláča. No nevyskúšaj ju!

Dobroty majú rôznu konzistenciu.

-

Niekedy sa pristihnem pritom, ako rozmýšľam nad tým, že by som vyrábal na Slovensku vlastnú whisky. Samozrejme, že ide len o sen, nemám milióny eur na založenie “destilérky”. Ale tak snívať nie je zakázané. Takto som si už vymyslel názov “mojej” whisky a tiež som uvažoval v akých sudoch by mohla dozrievať.

Zdroj: Glenmorangie

Keď vidím, že škótska whisky dozrieva v rôznych dubových sudoch po španielskom, fancúzskom či talianskom víne, napadlo mi, ako by chutila, keby trebárs dozrievala v sudoch po slovenskom víne. Napríklad po tokajskom… A v týchto dňoch som si všimol, že pálenica whisky Glenmorangie práve ponúka single malt whisky, ktorá dozrievala v súde po tokajskom vínku… Ide o Glenmorangie A Tale of Cake.

Foto: Glenmorangie

Tvorba whisky je rovnako o špekulovaní, snívaní a fantazírovaní. Ako by mohla chutiť, v akých sudoch by mohla dozrievať, čo nové, zaujímavé a netradičné milovníkom whisky ešte priniesť? Tvorca whisky v pálenici Glenmorangie Dr. Bill tiež takto fantazíroval a napadlo mu, že by chcel vytvoriť whisky, ktorá by mu pripomenula čaro babičkinho koláča z detstva. Mnohí z nás máme pekné spomienky na dobroty našich starých mám, no nie? Jeho zámerom bolo zachytiť ten okamih pečenia a najmä ochutnávania teplého voňavého koláča. A tak teda Dr. Bill vyskúšal dozrievanie whisky Glenmorangie v dubových sudoch po sladkom dezertnom tokajskom víne. Kto toto víno pil, vie, aké je sladké a že v ňom dominuje sila medu.

To sa prejavilo aj na samotnej whisky. Je sladkastá, dominuje v nej med, biela čokoláda, ovocie (broskyne, mango, hrušky, marhule) a jemná mätová stopa.

Dominique Ansel, foto: Glenmorangie

Nechýba ani vanilka, mandle, pečený chlieb a dubové tóny. Keď to všetko zmiešate dohromady a zavriete oči, skutočne vám to pripomína ovocný koláč. K nemu ešte pridáte štipku pomaranča a mentolu, čo sú typické atribúty whisky Glenmorangie a dostanete výslednú “koláčovú” whisky A Tale of Cake.

Každá dobrá whisky má ešte svoju dochuť, svoj finiš, ktorý cítite v ústach úplne na záver. Aj v tomto prípade je to tak. Na jazyku sa vám rozplynie chuť včelích plástov, mandlí v čokoláde a pekanových orechov.

Dr. Bill. Foto: Glenmorangie

Aby bola ešte väčšia zábava, pálenica Glenmorangie oslovila svetovo presláveného pekára Dominique Ansela, aby sa pokúsil túto novú whisky spárovať s nejakým koláčom. No a zdá sa, že najlepšie išla dokopy s vrstveným ananásovým koláčom.

Koláče, koláče, koláče. A napokon parádna whisky.

Mne stačí aj tá whisky. Na zdravie!

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Lepší prst v zadku, ako rakovina pod vajcami!

Každá rakovina je sviňa. Aj rakovina prostaty. Práve preto sa týmto blogom pokúšam apelovať na nás mužov-nebojte sa toho prstu pri vyšetrení.

Whisky s chuťou babičkinho koláča. No nevyskúšaj ju!

Predbehli ma. Novú whisky nechali dozrievať v sudoch po tokajskom víne. O tom som sníval aj ja. No čo už. Pozrite sa ako táto whisky chutí a čím je výnimočná.

Moje osvedčené desatoro na výrazné zlepšenie postavy

Cvičil som a neprinášalo to želané výsledky. Teraz to robím inak. Zhrnul som všetko, čo som sa sám na sebe naučil.

Niekoľko trikov a rád na pekné fotky z mobilu

Asi každý z nás používa mobilný telefón aj na fotenie kadejakých snímkov. Ale nie vždy je jednoduché urobiť dobrú fotku.

Whisky Benriach predstavila novinky a nový dizajn

Škótska whisky Benriach predstavila niekoľko noviniek. Okrem nových lahodných nápojov aj nový dizajn fľaše. Určite odporúčam ochutnať.

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov