shop-cart

Práve čítate: Prívetivejšia strana škótskej Vysočiny? Whisky Tomatin

Prívetivejšia strana škótskej Vysočiny? Whisky Tomatin

Kvalitná, sladkastá a veľmi jemná. Parádna voľba pre tých, ktorí chcú whisky spoznať a nechcú sa sklamať. Whisky Tomatin Legacy.

Každá whisky je iná. Každý región, každý sud, dĺžka zrenia, použité suroviny, spôsob výroby, voda, podnebie – to všetko mení chuť, farbu i arómu. Preto vám v mojom blogu predstavujem whisky z rôznych regiónov a prinášam vám ich charakteristiky a hodnotenie. Pomôže vám to pri výbere tej vašej whisky, podľa vášho chuťového profilu.

Inak tomu nebude ani dnes. Bližšie sa pozrieme na základnú whisky z dielne škótskej pálenice Tomatin. Touto cestou sa chcem poďakovať priateľom zo spoločnosti Reming, ktorý túto značku na Slovensko dovážajú a venovali mi jednu fľašu na degustáciu. Vďaka nim vám môžem priblížiť jej arómu, chuť i jej príbeh, ktorý sa teraz dozviete.

Whisky Tomatin Legacy a moja vzorka v špeci pohári Norlan glass

Whisky Tomatin je vyrábaná na škótskej Vysočine. O chutiach a charaktere whisky z jednotlivých regiónov Škótska som písal už v jednom z mojich predošlých blogov, pod názvom Krajina, kde tečie whisky potokom.

Kúsok histórie

Aby sme sa o tejto whisky dozvedel trošku viac, pomôže pár informácií z minulosti. V Tomatine sa s oficiálnou výrobou whisky začalo niekedy okolo roku 1897, ale hovorí sa, že nelegálne sa tu whisky pálila už okolo roku 1700. Názov Tomatin v preklade znamená “Hill of Juniper Bush” alebo v slovenčine Vrch borievkových (jalovcových) kríkov. Drevo z jalovca pri horení nevydáva takmer žiadny dym, preto bolo obľúbenou surovinou na kúrenie pre nelegálnych výrobcov alkoholu v minulosti. Až do roku 1897, kedy bola založená prvá oficiálna pálenica Tomatin Spey District Distillery Ltd.

Keďže pálenicu Tomatin postavili v horách, získali pre ňu výborný zdroj čistej a kvalitnej vody i drevo na kúrenie, ale čo im chýbalo, bola pracovná sila. Aj preto museli pre zamestnancov postaviť niekoľko budov ubytovacích kapacít, aby tam mohli okrem svojej práce aj bývať a žiť. Dnes sa v areáli pálenice nachádza asi tridsať domov, ktoré sú stále ponúkané zamestnancom na bývanie.

Zdroj: FB Tomatin

Pálenica Tomatin si počas svojej histórie zažila niekoľko vzostupov i pádov. Jedného času bola dokonca najväčším výrobcom whisky z Škótsku.

Tomatin bol svojho času najväčšou pálenicou whisky v Škótsku. Ročne vyrábali 12 miliónov litrov alkoholu.

-Tomatin Distillery

V roku 1974 mala až 23 destilačných kotlov a ročne produkovala 12 miliónov litrov alkoholu. Tomatin bol jednou z mála značiek, ktoré vyrábali single malt whisky (5 a 10-ročnú). Prevažnú väčšinu svojej whisky však pálenica predávala tretím stranám. Bola používaná na výrobu miešaných whisky značiek J&B, Chivas Regal alebo Johnnie Walker. V osemdesiatych rokoch minulého storočia však predaj miešanej (blended) whisky poklesol a pálenica sa dostala do problémov. V roku 1986 ju pred zánikom zachránila japonská spoločnosť Okura, ktorá ju kúpila a stala sa tak prvou japonskou spoločnosťou, ktorá vlastní škótsku pálenicu whisky. Následne Tomatin zmenil svoju stratégiu a dnes sa táto whisky predáva vo viac ako 50 krajinách sveta, medzi iným aj na Slovensku.

Zdroj: FB Tomatin

Tomatin Legacy

Táto whisky patrí do základnej rady značky. Je v podstate tou najzákladnejšou whisky, ktorú pálenica ponúka. Ak teda s pitím whisky len začínate, je to jedna z najlepších možností, ak chcete vsadiť na kvalitu a nie na reklamu, ktorú vidíte všade a ktorá vám nie vždy dobre radí. Táto škótska je veľmi jemná a chutná.

Dozrievala v sudoch po bourbone a tiež v panenských, teda predtým ničím neplnených sudoch z amerického dubu. Ide o single malt whisky, teda whisky vyrábanú zo sladového jačmeňa v jednej pálenici a je bez označenia veku. Znamená to, že presne nevieme, koľko ročná whisky sa vo fľaši nachádza, čo však vieme, že minimálne musí mať 3 roky. Ale to má určite o nejaký ten rok viac. Do fliaš bola plnená v sile 43 % alkoholu.

Jej vôňa je charakteristická tónmi ananásu a citrusov a samozrejme aj sladkastej vanilky. Tú cítiť aj v jej chuťovom profile. Nie je priveľmi sladká, len tak jemne, vanilka sa mieša s citusom, jablkami a marshmallow. Finiš je krátky ale jemný a lahodný.

Whisky Tomatin Legacy je vyrobená ako pocta ľuďom – komunite, ktorá v pálenici pracovala a pracuje. Komunite, ktorá musela odísť za prácou do izlovaného horského prostredia, v ktorom musela okrem svojej práce ostať aj žiť. Práve im je venovaná táto whisky. A tento odkaz si môžete teraz vychutnať aj vy, ak si kúpite a ochutnáte túto škótsku z Vysočiny.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr