Úvod Whisky Whisky z Walesu? Penderyn chutí báječne!

Whisky z Walesu? Penderyn chutí báječne!

-

Od mojej bývalej kolegyne som pred pár dňami na mojej svadbe dostal jednu zaujímavú whisky. Zaujímavú tým, že pochádza z krajiny, odkiaľ som whisky veru ešte nepil. A tak som bol na ňu zvedavý.

Ešte starý dizajn fľaše, foto: Penderyn

Wales, odkiaľ Penderyn pochádza je síce súčasťou Spojeného Kráľovstva, ale z Veľkej Británie je známa skôr škótska whisky. Práve tú pijem veľmi rád, dá sa povedať, že patrí medzi moje najvyhľadávanejšie. Preto som bol na túto single malt z Walesu veľmi zvedavý. Kamarátka mi pri darovaní povedala, že sa snažila vybrať takú whisky, ktorú som ešte neochutnal a zároveň je niečím špeciálna. Musím povedať, že trafila klinec po hlavičke!

S pečaťou Madeiry

Penderyn Single Malt Welsh Whisky finišovala v sudoch po Madeire. Preto na etikete pod jej názvom nájdete nápis Madeira Finish. Čo to o tejto whisky vypovedá?

Najskôr poviem, že ide o single malt whisky, čo znamená, že bola vyrobená výhradne v jednej pálenici. Po destilácii bola naplnená do dubových sudov, v ktorých predtým dozrieval bourbon, aby na úplný záver, ešte na niekoľko mesiacov bola prečerpaná do sudov po víne Madeira (exotické dezertné červené víno z ostrova Madeira, so špeciálnym postupom výroby). Celý tento proces dodal Penderynu svoje výnimočné vlastnosti – krásnu zlatistú farbu, nádhernú arómu a skvelú chuť.

Foto: Man About

Zlato v ústach

Keď som si dal prvý degustačný dúšok, hneď som vedel, že túto whisky budem milovať. Bola iná. To som pocítil hneď. A každým ďalším dúškom som prichádzal na to, ako veľmi mi chutí a objavoval som v nej nové a nové chute. Dal som ju hneď ochutnať aj mojej manželke a na jej tvári sa okamžite zjavil obdiv. Zachutila aj jej.

Prečo je Penderyn Single Malt Madeira Finish taká fajnová? Táto whisky je zaradená do edície Gold (zlato). Pálenica Penderyn si totiž svoje whisky rozdelila do viacerých edícií: Dragon (drak), Gold (zlato), Icons of Wales (Ikony Walesu) a Single Cask (whisky z jediného suda). A osobne si myslím, že táto whisky si prívlastok waleské zlato (Aur Cymru, vo walesčine) skutočne zaslúži. Napokon tieto waleské slová nájdete aj na etikete a rovnako aj ich skratku AC na korkovom štupli.

Foto: Man About

Sladkosť s chuťou trópov

No, poďme si konečne povedať aká je! Už na začiatku som napísal, že je iná. Jednoducho, ak ste milovník whisky, tak ten rozdiel pocítite hneď na začiatku. Už samotná vôňa vás zaujme – je svieža a vyníma sa v nej krémový karamel, ovocie a sušené hrozienka. Chuť je tiež jemná, zaoblená a dominujú jej vanilka, karamel a tropické ovocie (napríklad banány). Niekto v nej cíti hrušky alebo dokonca aj gumené medvedíky. Je príjemne sladká. Ale nie príkro sladká. Skôr tak suchšie sladká. Veľmi príjemná. A vyvážená. Je to ten typ whisky, ktorá by mala chutiť všetkým, rovnako mužom ako aj ženám.

Do fliaš je plnená v sile 46 % alkoholu. Je bez označenia veku, to znamená, že nevieme presne ako je stará, čo je však stopercentne isté, že je to viac ako tri roky. Ale bude to ešte o pár rokov viac, odhadujem.

Medzinárodne oceňovaná

Tento zlatý Penderyn získal aj niekoľko prestížnych ocenení – napríklad v minulom roku (2018) si vybojoval zlato na World Whisky Masters Europe Premium a rovnako zlato na Spirits Selection by Concours Mondial.

Zdroj: Penderyn

Dnes v nových fľašiach

Zaujímavosť na záver – práve v týchto dňoch sa dostala do predaja už v novej, redizajnovanej fľaši. Ja som ju dostal ešte v pôvodnej, ktorá pripomínala fľašu na víno, teraz je však fľaša dizajnovo krajšia, zaujímavejšia. Samozrejme, obal neovplyvňuje chuť whisky, ale na druhej strane, aj obal predáva.

Takto vyzerá dnes, foto: Penderyn

Čo môžem povedať o tejto whisky na záver? Že sa k nej určite vrátim a zaradím ju do kolónky “moje obľúbené”.

Kde ju môžete kúpiť? Na Slovensku ju predávajú napríklad v tomto e-shope za 52,90 eur. Dovozcom do SR je spoločnosť Reming.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov