shop-cart

Práve čítate: Začínam bojovať so syndrómom vyhorenia. Pridáte sa?

Začínam bojovať so syndrómom vyhorenia. Pridáte sa?

Cítite sa unavení, frustrovaní, máte časté depresie a nič vás nebaví? Možno máte syndróm vyhorenia. A nie je to niečo, čo sa dá len tak ľahko hodiť za hlavu. Treba začať okamžite konať, kým sa to nezmení k horšiemu. Čo všetko treba urobiť, aby sme sa mu vyhli? Ako sa dostať zo situácie, keď ho už máte?

zdroj fotografií: unsplash.com

Mnohí z vás to iste poznáte. Od rána do večera sedíte v práci, prídete domov a tiež niečo dorábate, snažíte sa byť najlepší. Cez víkend ste tiež v napätí, či ste všetko stihli, ak nie, na veciach ešte pracujete, alebo ste stále k dispozícii ak niečo treba sfinalizovať. A to ešte nehovorím o tom, že sa treba starať aj o domácnosť, rodinu. Je toho na vás veľa? Cítite, že už nevládzete, ste na pokraji svojich síl? Ja sa tak cítim dosť často.

Nanič pocit

Mám pocit, že som stále unavený, nič ma nebaví, nič sa mi nechce, menej sa usmievam. No a do toho mi začalo búšiť srdce, aj keď mám pocit, že som pokojný. Niečo v mojom vnútri je však akési napäté, tak podvedome, niečo, čo spôsobuje nejakú šarapatu a prejavuje sa to aj na zdraví a psychike. Uvedomujem si, že sa niečo deje a snažím sa mať na pozore. Snažím sa prísť na to, čo sa to so mnou deje. Po rôznych úvahách som prišiel na to, že by mohlo ísť o syndróm vyhorenia. Aj preto som sa rozhodol zistiť si o ňom nejaké informácie a tiež fakty, ako s ním bojovať. Je totiž možné, že ho mám. A možno ho máte aj mnohí z vás.

syndrom vyhorenia, blog pre muzov

Čo sa skrýva za syndrómom vyhorenia?

Ak by som to zhrnul len jedným slovom, tak najčastejšie je to stres. Poviete si, veď dobre, ale stres tu máme každý deň a len ťažko sa mu dokážeme vyhnúť. To je pravda. Problém je len v tom, že sa musíme naučiť stres zvládať, aby sme prežili. Ako? Skúsme tieto kroky a uvidíme, čo to spraví. Vraj by to malo pomôcť… Sám som zvedavý.

Rada prvá: Obmedziť čas strávený pred obrazovkou

Malo by to fungovať asi takto: Keď máme voľno (teda aj po práci), skúsime limitovať čas, kedy nebudeme riešiť digitálne médiá. Žiadne pozeranie e-mailov, žiadne reakcie na Facebooku, žiadne prehliadanie Instagramu. V čase, ktorý si určíme. Rovnako, aj počas víkendov a dovoleniek je potrebné výrazne obmedziť mobil, počítač, internet. Skúsme sa vrátiť k veciam, ktoré sme robili dávno predtým, ako tieto výdobytky techniky prišli. Dobrá kniha, pokec s partnerkou pri dobrom vínku, pustená fajn hudba. Alebo nejaké hobby, šport. Jednoducho NO SCREEN!

Rada druhá: Vyčistime si svoje vnútro

Tá nervozita, ten stres, to všetko je už usadené hlboko v nás. Nedokážeme sa uvoľniť. Stále podvedome striehneme na to, kto nám napíše a čo bude od nás chcieť. Nechceme zmeškať hovor, sms, správu od šéfa, reakciu na status. Stále sme v napätí. Dosť. Stačilo. Musíme sa uvoľniť. Naučiť sa dýchať. Zhlboka. Kráčať a dýchať. Alebo behať. Sami. Len so svojimi myšlienkami. Prečistiť si hlavu. Alebo skúste meditovať. Jednoducho, musíme si nájsť spôsob, ako sa dostať do rovnováhy, do vnútornej pohody.

Rada tretia: Robme si za polčasom dňa pauzu

Ráno a doobeda sme na tom pracovne najlepšie. Sme ešte v podstate plní energie, ktorú sme načerpali počas nočného spánku. Tento čas treba využiť na to, aby sme toho urobili čo najviac. Plynutím dňa sa naše výkony spomaľujú a produktivita klesá. Je fajn, ak krátko poobede venujeme trochu času nejakej forme odpočinku. Káve či čaju s kolegami. Neskoršiemu obedu mimo kancelárie. Chôdzi niekde po okolí. Aspoň na nejaký čas musíme vypnúť, vypojiť sa z pracovného kolobehu.

Rada štvrtá: Venujme čas sami sebe

Je to jasné. Ale ako? To je individuálne. Každý by to mal robiť po svojom. Robte to, čo vás baví. To, kde sa odreagujete. Pre niekoho to môže byť dlhý kúpeľ s pokojnou hudbou, pre iného beh, pre ďalšieho zase hodina vo fitku, alebo písanie si do denníka, čo zaujímavé ste cez deň zažili. Veľmi dobrým spôsobom relaxácie je aj masáž. Tá veľmi pomáha upokojiť vašu myseľ a blahodárne vplýva aj na vaše telo. Pravidelná masáž nemôže byť zlá. Tak do toho!

Rada piata: Plánujme zaujímavé veci

Cieľom tejto aktivity je vypadnúť z každodennej ulity. Plánujte si víkend mimo domu, niekde na horách, kde si môžete oddýchnuť od okolitého sveta. Alebo choďte na nejaký relaxačný pobyt niekde do kúpeľov. Tých je na Slovensku neúrekom. Ak chcete vypadnúť ešte ďalej, kúpte si lacnú letenku, teraz je tooooľko možností, fakt len za pár eur a môžete objavovať rôzne európske destinácie a popri tom oddychovať.

Poďme do toho

Musím povedať, že sa idem týchto rád držať a uvidím, či to pomôže, čo to spraví. Ak to potrebujete, skúste to so mnou aj vy. Lebo ak toto nepomôže, tak už potom ostáva len psychiater. Aspoň to tvrdia ľudia, ktorí si už týmto stavom prešli. A vraj to nie je sranda.

Takže, ak máte pocit, že ste vyhorení, skúste do svojho života zaradiť vyššie uvedené rady. Po čase sa k tomu vrátim a napíšem vám, ako to pomohlo mne. Alebo možno aj nepomohlo. Ale verím, že to dám.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr