More
  HomeVzťahyZmeny na celý život. Ako vás ovplyvnila vaša partnerka?

  Zmeny na celý život. Ako vás ovplyvnila vaša partnerka?

  -

  Či už máme dvadsať, tridsaťpäť alebo päťdesiat rokov, stále sa niečo nové učíme. Osvojujeme si nové zvyky, objavujeme nové jedlá, meníme svoj životný štýl, názory a pohľad na rôzne životné situácie. Niekedy je to veľmi nenápadný proces a až po čase si uvedomíme, že v tom mala prsty aj naša druhá polovička. A obzvlášť ak je nová.

  Spolužitie s iným človekom vás dokáže nečakane zasiahnuť a ovplyvniť vaše správanie po zvyšok života. V dobrom i v zlom. Ako je to u vás? U mňa takto. A na záver si prečítajte, ako to naše spolužitie ovplyvnilo život mojej polovičky (Hlas ženy).

  Mne sa za môj život podarilo prejsť rôznymi zmenami a väčšinou ich naozaj mali na svedomí moje priateľky. Takmer vždy mali zásadne menej rokov ako ja. Aj moja manželka má o trinásť rokov menej. Čo už narobíte, jednoducho som tak nastavený. Prirodzene to má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že sa pri mladších cítim mladšie aj ja. Ale nie o tom som chcel…

  Každá z nich mi niečo dala (okrem toho, že mi dala – i tu som sa kadečomu priučil). Od jednej som prebral lepší vkus pri obliekaní, ďalšia mi otvorila dvere do sveta hudby, iná sa zas zaslúžila o to, že som sa na niektoré veci začal pozerať úplne inými očami.

  No a asi najviac mi dala moja manželka. Teda, najviac som sa od nej niečo naučil, niečo si úplne prirodzenou a nenásilnou cestou osvojil. Vždy mi totiž dáva rozumné argumenty, ktoré normálny človek ako ja jednoducho prijme ako správne a užitočné. Život vo dvojici prináša aj takéto pozitíva 🙂

  Pokúsil som sa zosumarizovať veci, ktoré som sa pri nej naučil. Určite som na niečo zabudol, ale toto sú asi tie najdôležitejšie

  # Šetrenie namiesto rozhadzovania

  Do nášho vzťahu som prišiel s katastrofálnou ekonomickou bilanciou. Môj život sa pred naším zoznámením riadil heslom: Míňaj koľko môžeš a miň vždy všetko, čo máš i to, čo nemáš. Veď peniaze boli, sú a budú. A tak som nič neušetril, navyše som pomíňal kopu peňazí aj z kreditiek.

  Moja polovička, onedlho potom, ako sme spolu začali žiť to všetko zatrhla. A naučila ma lepšie hospodáriť a šetriť. A dnes som niekde úplne inde, mám svoju železnú rezervu a keď niečo potrebujem, nemusím si požičiavať. Dokonca viem požičať. To sa mi predtým nikdy nestalo.

  # Aj špagety sa dajú jesť

  Špagety sa mi znechutili ešte dávno pradávno a najmä na intrákoch na univerzite. Vtedy boli častým riešením a ako inak, ich prípravu som veľmi neovládal. Veď s morca-dellou v konzerve boli ok, či? No neboli! Keď mi moja žena povedala, že ide variť špagety, hneď som jej povedal, že pŕŕŕ! Ja špagety nejem. Ona na to, že v poriadku, ja si uvarím len pre seba. A tak kuchtila a krásne to voňalo. Keď som ochutnal špagety Bolognese s parmezánom, zalizoval som sa za ušami. Dnes? Prosím ju, aby mi uvarila svoje parádne špagety na rôzne spôsoby.

  # Cvič, jedz s rozumom a miluj

  Som častým kritikom postavy mojej ženy. Viem, že to asi nie je pekné, ale nezvyknem si klásť servítku pred ústa. Mojim cieľom je motivovať, aj keď len samotná kritika typu – máš veľký zadok – príliš motivačná nie je. No a tak mi moja manželka ukázala cestu, ako správne kritizovať a motivovať. Naučila ma, že najlepšou motiváciou je nie kritika, ale spolupodieľanie sa na snahe zlepšiť naše postavy. Spoločne. Lebo ani ja nie som bohviečo. Pivné brucho u muža je niečo podobné ako väčší zadok u ženy. A tak sme na to dvaja.

  Vzájomne sa ťaháme do fitka, chodíme do prírody, vzájomne sa hecujeme, podpichujeme, radíme si čo a ako zlepšiť. A moja žena mi k tomu vždy všetko dostatočne vysvetlí. Aj to ako sa správne stravovať. A nie štýlom – musíš jesť zdravo. Ale štýlom, ktorý sa mne páči oveľa viac – stravuj sa rozumne. Znamená to, že môžem jesť to, čo mi chutí, ale s mierou. 

  No a keď je všetko také fajn, tak si človek uvedomí, aké mal v živote šťastie, že stretol človeka, s ktorým si tak perfektne rozumie a ktorý mu dodáva zmysel života. 

  A ešte jedna vec mi rezonuje v hlave: Moja žena mi hovorieva jednu zlatú pravdu: Venuj každý deň aspoň chvíľu zo svojho času človeku, ktorého miluješ. Lebo dnes je síce tu a ty to berieš ako samozrejmosť, ale zajtra tu už byť nemusí. Stať sa totiž môže naozaj čokoľvek…

  HLAS ŽENY

  Aby to ale nevyznievalo tak, že ma moja žena kompletne prerobila a ja som do jej života nijak nezasiahol, poprosil som ju, aby aj ona spísala pár vecí, ktoré sa odo mňa naučila. A keďže ju stále pochválim ako dobre píše, nenamietala a spísala pre mňa toto:

  #Cestovanie ponúka nadhľad a radosť

  Nie že by som predtým nikam necestovala, ale okrem pravidelných výletov do Kolína nad Rýnom za kamarátkou som nemala s kým cestovať. Po tom, ako sme sa bližšie spoznali a vyskúšali sme si našu prvú spoločnú dovolenku v Toskánsku, sa rozbehol náš maratón v cestovaní. Ďaleký Vietnam, Dominikánska republika, Paríž, Edinburgh… Nie vždy to bolo len zahraničie. Prešli sme si aj viac miest na Slovensku, vyskúšali rôzne reštaurácie a rôzne typy zážitkov. Môj manžel chce stále cestovať a zabúda na to, že peniaze treba aj na iné životné priority. Niekedy ale neodolám a sama kúpim letenky. Najmä ak sú za výhodnú cenu…

  #Míňanie peňazí na zmysluplné veci

  Výchova dokáže človeka naozaj hlboko ovplyvniť a tá moja bola zameraná na šetrenie peňazí na horšie časy. Peťova sa zas financiám vôbec nevenovala. A tak sa spojili dva úplne odlišné svety. Mňa to naučilo užiť si zarobené peniaze na veci, ktoré majú naozaj zmysel. A to je v prvom rade cestovanie a jedlo. Obaja sme v tom našli záľubu a prináša nám to nesmiernu radosť. Veď dať si pho bo priamo vo Vietname je niečo, čo sa nedá vyvážiť žiadnymi peniazmi uloženými na sporiacom účte. 

  #Hudba. Bez nej ani na krok

  Nestal sa zo mňa žiadny znalec hudobných štýlov, interpretov ani období. Iba som začala viac vnímať hudbu aj mimo rádio. Dovtedy som si proste zapla Fun rádio a počúvala som, čo mi naservírovali. Teraz už rádio iba počas sprchovania. Inak si vyberám čo si pustím sama a dokonca som zašla až tak ďaleko, že som si zaplatila Spotify. Pre mňa by to pred pár rokmi bolo naozaj nemysliteľné. Dnes je to neoddeliteľná súčasť môjho života spolu s bezdrôtovými slúchadlami.

  #Argumenty. Aby som mohla dosiahnuť, čo chcem

  Presvedčiť môjho muža, prípadne mu odôvodniť môj názor nie je vôbec jednoduché. A keďže ako každá žena, rada dosahujem čo si zaumienim, musela som sa naučiť pripravovať si argumenty vopred. Zo začiatku to v mojej hlave vyzeralo ako na bojovom poli, keď som si zostavovala stratégiu ako ho presvedčiť o tom, čo chcem. A podobne vyzerala aj diskusia, keď som sa snažila tie argumenty uplatniť. Veľakrát som nevyšla víťazne. No dnes sa mi už stáva, že občas začujem z jeho úst vetu: “Tvoje argumenty sú logické, sprav to podľa seba.” Argumentačne ma dostal naozaj na úplne inú úroveň. 

  #Vlhčený toaletný papier

  Zlatý klinec na záver! Naozaj s touto novinkou do života prišiel môj muž. Väčšinou sú kozmetické inovátorky ženy, ale u nás to bolo naopak. A som mu za to nesmierne vďačná. Naozaj mi uľahčil a spríjemnil život.

  A ako ste na tom vy? Podeľte sa o vaše skúsenosti. Napíšte mi na info@manabout.eu

  Man About, blog pre mužov (nielen)

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Must Read

  [tdn_block_newsletter_subscribe title_text=”Prihláste sa na odber noviniek” description=”QnVkZXRlJTIwaW5mb3Jtb3ZhbiVDMyVCRCUyMG8lMjBub3ZpbmslQzMlQTFjaCUyMHpvJTIwc3ZldGElMjBtdSVDNSVCRW92″ input_placeholder=”Vaša emailová adresa…” btn_text=”Prihlásiť sa” tds_newsletter2-image=”4359″ tds_newsletter2-image_bg_color=”#c3ecff” tds_newsletter3-input_bar_display=”row” tds_newsletter4-image=”4360″ tds_newsletter4-image_bg_color=”#fffbcf” tds_newsletter4-btn_bg_color=”#f3b700″ tds_newsletter4-check_accent=”#f3b700″ tds_newsletter5-tdicon=”tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o” tds_newsletter5-btn_bg_color=”#000000″ tds_newsletter5-btn_bg_color_hover=”#4db2ec” tds_newsletter5-check_accent=”#000000″ tds_newsletter6-input_bar_display=”row” tds_newsletter6-btn_bg_color=”#da1414″ tds_newsletter6-check_accent=”#da1414″ tds_newsletter7-image=”4361″ tds_newsletter7-btn_bg_color=”#1c69ad” tds_newsletter7-check_accent=”#1c69ad” tds_newsletter7-f_title_font_size=”20″ tds_newsletter7-f_title_font_line_height=”28px” tds_newsletter8-input_bar_display=”row” tds_newsletter8-btn_bg_color=”#00649e” tds_newsletter8-btn_bg_color_hover=”#21709e” tds_newsletter8-check_accent=”#00649e” embedded_form_code=”JTNDIS0tJTIwQmVnaW4lMjBNYWlsY2hpbXAlMjBTaWdudXAlMjBGb3JtJTIwLS0lM0UlMEElM0NsaW5rJTIwaHJlZiUzRCUyMiUyRiUyRmNkbi1pbWFnZXMubWFpbGNoaW1wLmNvbSUyRmVtYmVkY29kZSUyRmNsYXNzaWMtMTBfNy5jc3MlMjIlMjByZWwlM0QlMjJzdHlsZXNoZWV0JTIyJTIwdHlwZSUzRCUyMnRleHQlMkZjc3MlMjIlM0UlMEElM0NzdHlsZSUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGY3NzJTIyJTNFJTBBJTA5JTIzbWNfZW1iZWRfc2lnbnVwJTdCYmFja2dyb3VuZCUzQSUyM2ZmZiUzQiUyMGNsZWFyJTNBbGVmdCUzQiUyMGZvbnQlM0ExNHB4JTIwSGVsdmV0aWNhJTJDQXJpYWwlMkNzYW5zLXNlcmlmJTNCJTIwJTdEJTBBJTA5JTJGKiUyMEFkZCUyMHlvdXIlMjBvd24lMjBNYWlsY2hpbXAlMjBmb3JtJTIwc3R5bGUlMjBvdmVycmlkZXMlMjBpbiUyMHlvdXIlMjBzaXRlJTIwc3R5bGVzaGVldCUyMG9yJTIwaW4lMjB0aGlzJTIwc3R5bGUlMjBibG9jay4lMEElMDklMjAlMjAlMjBXZSUyMHJlY29tbWVuZCUyMG1vdmluZyUyMHRoaXMlMjBibG9jayUyMGFuZCUyMHRoZSUyMHByZWNlZGluZyUyMENTUyUyMGxpbmslMjB0byUyMHRoZSUyMEhFQUQlMjBvZiUyMHlvdXIlMjBIVE1MJTIwZmlsZS4lMjAqJTJGJTBBJTNDJTJGc3R5bGUlM0UlMEElM0NkaXYlMjBpZCUzRCUyMm1jX2VtYmVkX3NpZ251cCUyMiUzRSUwQSUzQ2Zvcm0lMjBhY3Rpb24lM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRm1hbmFib3V0LnVzMTgubGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTJGcG9zdCUzRnUlM0RkZjA4MjUzNWM4OTQyZjNhOTk3ZWZkMTY4JTI2YW1wJTNCaWQlM0QyYmE5Njk5MTFhJTIyJTIwbWV0aG9kJTNEJTIycG9zdCUyMiUyMGlkJTNEJTIybWMtZW1iZWRkZWQtc3Vic2NyaWJlLWZvcm0lMjIlMjBuYW1lJTNEJTIybWMtZW1iZWRkZWQtc3Vic2NyaWJlLWZvcm0lMjIlMjBjbGFzcyUzRCUyMnZhbGlkYXRlJTIyJTIwdGFyZ2V0JTNEJTIyX2JsYW5rJTIyJTIwbm92YWxpZGF0ZSUzRSUwQSUyMCUyMCUyMCUyMCUzQ2RpdiUyMGlkJTNEJTIybWNfZW1iZWRfc2lnbnVwX3Njcm9sbCUyMiUzRSUwQSUwOSUzQ2gyJTNFU3Vic2NyaWJlJTNDJTJGaDIlM0UlMEElM0NkaXYlMjBjbGFzcyUzRCUyMmluZGljYXRlcy1yZXF1aXJlZCUyMiUzRSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyMmFzdGVyaXNrJTIyJTNFKiUzQyUyRnNwYW4lM0UlMjBpbmRpY2F0ZXMlMjByZXF1aXJlZCUzQyUyRmRpdiUzRSUwQSUzQ2RpdiUyMGNsYXNzJTNEJTIybWMtZmllbGQtZ3JvdXAlMjIlM0UlMEElMDklM0NsYWJlbCUyMGZvciUzRCUyMm1jZS1FTUFJTCUyMiUzRUVtYWlsJTIwQWRkcmVzcyUyMCUyMCUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyMmFzdGVyaXNrJTIyJTNFKiUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0MlMkZsYWJlbCUzRSUwQSUwOSUzQ2lucHV0JTIwdHlwZSUzRCUyMmVtYWlsJTIyJTIwdmFsdWUlM0QlMjIlMjIlMjBuYW1lJTNEJTIyRU1BSUwlMjIlMjBjbGFzcyUzRCUyMnJlcXVpcmVkJTIwZW1haWwlMjIlMjBpZCUzRCUyMm1jZS1FTUFJTCUyMiUzRSUwQSUzQyUyRmRpdiUzRSUwQSUzQ2RpdiUyMGNsYXNzJTNEJTIybWMtZmllbGQtZ3JvdXAlMjIlM0UlMEElMDklM0NsYWJlbCUyMGZvciUzRCUyMm1jZS1GTkFNRSUyMiUzRUZpcnN0JTIwTmFtZSUyMCUzQyUyRmxhYmVsJTNFJTBBJTA5JTNDaW5wdXQlMjB0eXBlJTNEJTIydGV4dCUyMiUyMHZhbHVlJTNEJTIyJTIyJTIwbmFtZSUzRCUyMkZOQU1FJTIyJTIwY2xhc3MlM0QlMjIlMjIlMjBpZCUzRCUyMm1jZS1GTkFNRSUyMiUzRSUwQSUzQyUyRmRpdiUzRSUwQSUzQ2RpdiUyMGNsYXNzJTNEJTIybWMtZmllbGQtZ3JvdXAlMjIlM0UlMEElMDklM0NsYWJlbCUyMGZvciUzRCUyMm1jZS1MTkFNRSUyMiUzRUxhc3QlMjBOYW1lJTIwJTNDJTJGbGFiZWwlM0UlMEElMDklM0NpbnB1dCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTIyJTIwdmFsdWUlM0QlMjIlMjIlMjBuYW1lJTNEJTIyTE5BTUUlMjIlMjBjbGFzcyUzRCUyMiUyMiUyMGlkJTNEJTIybWNlLUxOQU1FJTIyJTNFJTBBJTNDJTJGZGl2JTNFJTBBJTNDZGl2JTIwY2xhc3MlM0QlMjJtYy1maWVsZC1ncm91cCUyMHNpemUxb2YyJTIyJTNFJTBBJTA5JTNDbGFiZWwlMjBmb3IlM0QlMjJtY2UtQklSVEhEQVktbW9udGglMjIlM0VCaXJ0aGRheSUyMCUzQyUyRmxhYmVsJTNFJTBBJTA5JTNDZGl2JTIwY2xhc3MlM0QlMjJkYXRlZmllbGQlMjIlM0UlMEElMDklMDklM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjJzdWJmaWVsZCUyMG1vbnRoZmllbGQlMjIlM0UlM0NpbnB1dCUyMGNsYXNzJTNEJTIyYmlydGhkYXklMjAlMjIlMjB0eXBlJTNEJTIydGV4dCUyMiUyMHBhdHRlcm4lM0QlMjIlNUIwLTklNUQqJTIyJTIwdmFsdWUlM0QlMjIlMjIlMjBwbGFjZWhvbGRlciUzRCUyMk1NJTIyJTIwc2l6ZSUzRCUyMjIlMjIlMjBtYXhsZW5ndGglM0QlMjIyJTIyJTIwbmFtZSUzRCUyMkJJUlRIREFZJTVCbW9udGglNUQlMjIlMjBpZCUzRCUyMm1jZS1CSVJUSERBWS1tb250aCUyMiUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMjAlMkYlMjAlMEElMDklMDklM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjJzdWJmaWVsZCUyMGRheWZpZWxkJTIyJTNFJTNDaW5wdXQlMjBjbGFzcyUzRCUyMmJpcnRoZGF5JTIwJTIyJTIwdHlwZSUzRCUyMnRleHQlMjIlMjBwYXR0ZXJuJTNEJTIyJTVCMC05JTVEKiUyMiUyMHZhbHVlJTNEJTIyJTIyJTIwcGxhY2Vob2xkZXIlM0QlMjJERCUyMiUyMHNpemUlM0QlMjIyJTIyJTIwbWF4bGVuZ3RoJTNEJTIyMiUyMiUyMG5hbWUlM0QlMjJCSVJUSERBWSU1QmRheSU1RCUyMiUyMGlkJTNEJTIybWNlLUJJUlRIREFZLWRheSUyMiUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMjAlMEElMDklMDklM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjJzbWFsbC1tZXRhJTIwbm93cmFwJTIyJTNFKCUyMG1tJTIwJTJGJTIwZGQlMjApJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUwOSUzQyUyRmRpdiUzRSUwQSUzQyUyRmRpdiUzRSUwOSUzQ2RpdiUyMGlkJTNEJTIybWNlLXJlc3BvbnNlcyUyMiUyMGNsYXNzJTNEJTIyY2xlYXIlMjIlM0UlMEElMDklMDklM0NkaXYlMjBjbGFzcyUzRCUyMnJlc3BvbnNlJTIyJTIwaWQlM0QlMjJtY2UtZXJyb3ItcmVzcG9uc2UlMjIlMjBzdHlsZSUzRCUyMmRpc3BsYXklM0Fub25lJTIyJTNFJTNDJTJGZGl2JTNFJTBBJTA5JTA5JTNDZGl2JTIwY2xhc3MlM0QlMjJyZXNwb25zZSUyMiUyMGlkJTNEJTIybWNlLXN1Y2Nlc3MtcmVzcG9uc2UlMjIlMjBzdHlsZSUzRCUyMmRpc3BsYXklM0Fub25lJTIyJTNFJTNDJTJGZGl2JTNFJTBBJTA5JTNDJTJGZGl2JTNFJTIwJTIwJTIwJTIwJTNDIS0tJTIwcmVhbCUyMHBlb3BsZSUyMHNob3VsZCUyMG5vdCUyMGZpbGwlMjB0aGlzJTIwaW4lMjBhbmQlMjBleHBlY3QlMjBnb29kJTIwdGhpbmdzJTIwLSUyMGRvJTIwbm90JTIwcmVtb3ZlJTIwdGhpcyUyMG9yJTIwcmlzayUyMGZvcm0lMjBib3QlMjBzaWdudXBzLS0lM0UlMEElMjAlMjAlMjAlMjAlM0NkaXYlMjBzdHlsZSUzRCUyMnBvc2l0aW9uJTNBJTIwYWJzb2x1dGUlM0IlMjBsZWZ0JTNBJTIwLTUwMDBweCUzQiUyMiUyMGFyaWEtaGlkZGVuJTNEJTIydHJ1ZSUyMiUzRSUzQ2lucHV0JTIwdHlwZSUzRCUyMnRleHQlMjIlMjBuYW1lJTNEJTIyYl9kZjA4MjUzNWM4OTQyZjNhOTk3ZWZkMTY4XzJiYTk2OTkxMWElMjIlMjB0YWJpbmRleCUzRCUyMi0xJTIyJTIwdmFsdWUlM0QlMjIlMjIlM0UlM0MlMkZkaXYlM0UlMEElMjAlMjAlMjAlMjAlM0NkaXYlMjBjbGFzcyUzRCUyMmNsZWFyJTIyJTNFJTNDaW5wdXQlMjB0eXBlJTNEJTIyc3VibWl0JTIyJTIwdmFsdWUlM0QlMjJTdWJzY3JpYmUlMjIlMjBuYW1lJTNEJTIyc3Vic2NyaWJlJTIyJTIwaWQlM0QlMjJtYy1lbWJlZGRlZC1zdWJzY3JpYmUlMjIlMjBjbGFzcyUzRCUyMmJ1dHRvbiUyMiUzRSUzQyUyRmRpdiUzRSUwQSUyMCUyMCUyMCUyMCUzQyUyRmRpdiUzRSUwQSUzQyUyRmZvcm0lM0UlMEElM0MlMkZkaXYlM0UlMEElM0NzY3JpcHQlMjB0eXBlJTNEJ3RleHQlMkZqYXZhc2NyaXB0JyUyMHNyYyUzRCclMkYlMkZzMy5hbWF6b25hd3MuY29tJTJGZG93bmxvYWRzLm1haWxjaGltcC5jb20lMkZqcyUyRm1jLXZhbGlkYXRlLmpzJyUzRSUzQyUyRnNjcmlwdCUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QndGV4dCUyRmphdmFzY3JpcHQnJTNFKGZ1bmN0aW9uKCUyNCklMjAlN0J3aW5kb3cuZm5hbWVzJTIwJTNEJTIwbmV3JTIwQXJyYXkoKSUzQiUyMHdpbmRvdy5mdHlwZXMlMjAlM0QlMjBuZXclMjBBcnJheSgpJTNCZm5hbWVzJTVCMCU1RCUzRCdFTUFJTCclM0JmdHlwZXMlNUIwJTVEJTNEJ2VtYWlsJyUzQmZuYW1lcyU1QjElNUQlM0QnRk5BTUUnJTNCZnR5cGVzJTVCMSU1RCUzRCd0ZXh0JyUzQmZuYW1lcyU1QjIlNUQlM0QnTE5BTUUnJTNCZnR5cGVzJTVCMiU1RCUzRCd0ZXh0JyUzQmZuYW1lcyU1QjMlNUQlM0QnQUREUkVTUyclM0JmdHlwZXMlNUIzJTVEJTNEJ2FkZHJlc3MnJTNCZm5hbWVzJTVCNCU1RCUzRCdQSE9ORSclM0JmdHlwZXMlNUI0JTVEJTNEJ3Bob25lJyUzQmZuYW1lcyU1QjUlNUQlM0QnQklSVEhEQVknJTNCZnR5cGVzJTVCNSU1RCUzRCdiaXJ0aGRheSclM0IlN0QoalF1ZXJ5KSklM0J2YXIlMjAlMjRtY2olMjAlM0QlMjBqUXVlcnkubm9Db25mbGljdCh0cnVlKSUzQiUzQyUyRnNjcmlwdCUzRSUwQSUzQyEtLUVuZCUyMG1jX2VtYmVkX3NpZ251cC0tJTNF” tds_newsletter=”tds_newsletter5″ content_align_horizontal=”content-horiz-center”]