shop-cart

Práve čítate: Znovuzrodenie legendy. Aká bude naozaj?

Znovuzrodenie legendy. Aká bude naozaj?

Automobilka Hispano Suiza predstaví v marci svoj nový model autíčka. Stane sa tak na medzinárodnom autosalóne v Ženeve. Čím bude zaujímavé? Má tušáka, že to bude pecka!

Zdroj: hispanosuizacars.com

Predpokladám, že to bude bomba. A bocian, ktorý má automobilka v logu poriadne roztiahne svoje krídla. Už len to, ako toto auto vyzerá! Ide pritom o prvý model slávnej španielskej automobilky od roku 1946, ktorý pôjde do sériovej výroby. Dostal meno Carmen – po vnučke zakladateľa spoločnosti. 100-percentný elektromobil na podvozku z karbónových vlákien.

Treba povedať, že ide o značku historických vozidiel, ktorú už po štyri generácie vlastní rodina Mateu. Nový model však bude kombinovať minulosť i budúcnosť automobilového priemyslu. Minulosť bude reprezentovať historicko-futuristické dizajnové prevedenie, budúcnosť zase fakt, že pôjde o plne elektrické vozidlo. Vyrábať sa bude v španielskej Barcelone. 

Inovácie aj v minulosti

Výrobný závod Hispano Suiza bol založený v Barcelone v r. 1904 Damiánom Mateuom s podporou technického riaditeľa a inžiniera Marca Birkigta. Vďaka modernému podnikateľskému modelu, entuziazmu a predstavivosti sa stali vedúcou spoločnosťou v oblastia automobilizmu i letectva. Dopredu ju ťahalo najmä to, že sa sústredili na inovácie, investície a rozvoj. 

Model K6 z r. 1935, zdroj: blackhawkmuseum.com

Revolučné modely

Poďme ale zase z ďalekej do nedávnej minulosti. V roku 2000 podpísala spoločnosť Hispano Suiza obchodnú dohodu s Mazel Engineering, ktorej cieľom bolo vytvorenie prototypu luxusného dvojsedadlového automobilu HS21, ktorý bol predstavený v Ženeve v tom istom roku. Modely K8 a HS21-GTS, oba revolučné, boli predstavené v rokoch 2001 a 2002.

Hispano Suiza, model HS21

Splnený sen zakladateľa

Dnes, Miguel Suqué Mateu, vnuk zakladateľa spoločnosti a súčasný šéf automobilky Hispano Suiza hovorí o úspechu v realizácii sna, ktorý snívali štyri roky, a to, že autá Hispano Suiza bude vidieť opäť na cestách, po celom svete. 

“Začiatkom minulého storočia, keď bola naša spoločnosť ešte len v plienkach, vyrobila prvý elektromobil na svete, ale prototyp sa nikdy nezačal vyrábať v bežnej výrobe. O 119 rokov neskôr, v marci 2019, predstavíme svoj prvý stopercentne elektrický automobil, ktorý ponúkne veľký výkon a vyrábaný bude v Bracelone. Naplníme tak sen môjho starého otca”, uzatvára M. S. Mateu.

Nám nezostáva nič iné, len čakať na ženevský autosalón, ktorý začína 7.3. 2019. Ja osobne sa už neviem dočkať ako bude v skutočnosti nový Hispano Suiza vyzerať.

Man About, blog pre mužov

Zdroj: hispanosuizacars.com


Ulož tento článok na neskôr