shop-cart

Práve čítate: Zo skokanského mostíka na Tour de France

Zo skokanského mostíka na Tour de France

Profesionálnej cyklistike sa venuje len neuveriteľných 6 rokov a za sebou má už 22 vítazstiev. Medzi nimi hneď dve na Tour de France! Na najsledovanej grand tour na svete dominoval hneď pri svojej premiére, keď vlani vyhral jednu z najťažších etáp. Bývalý skokan na lyžiach, dnes cyklistický objav Primož Roglič.

Tour de France, cyklistika

Zdroj foto: aktualne.cz

V práve končiacej Tour de France zase vyhral kráľovskú etapu, známu ťažkým výstupom na bájny Col du Tourmalet, etapu, v ktorej sa najviac vytrápil náš Peter Sagan.

Roglič s cyklistikou začínal až ako 21-ročný. Je to výrazne neskoro v porovnaní s ďalšími talentovanými postavami svetovej profrsionálnej cyklistiky. (Pre porovnanie: Peťo Sagan začínal s cyklistikou, keď mal 7 rokov.) Rozhodol sa tak vtedy, keď zistil, že v skokoch na lyžiach svetovým šampiónom nebude. A to by nebol on. On chce vyhrávať. Chce si dokazovať, že patrí medzi najlepších. Takže musí ísť ďalej. Neprestať…

Chlapec z Kisovca

Primož vyrastal v malom slovinskom mestečku Kisovec. V rovnakom meste ako 13-ročný začínal aj so skokmi na lyžiach, v miestnom lyžiarskom klube na malom skokanskom mostíku. Práve Slovinsko je známe výchovou veľkých talentov v skokoch na lyžiach a viacerými majstrami sveta v tejto disciplíne (napr. Primož Peterka, Peter Prevc alebo Robert Kranjec).

Mladý Primož sa ukazoval ako veľký talent a onedlho si ho všimli aj v juniorskej reprezentácii. Keď mal 17 sa práve s ňou stal majstrom sveta v skokoch na lyžiach v tímovej súťaži. Rok predtým boli  bronzoví. Primož začal snívať o tom, že sa stane svetovým šampiónom a olympijským víťazom. Zo skákania vôbec nemal strach, nebál sa ani výšok a ani veľkej rýchlosti.

Po vzostupe prichádza pád

Úspešný mladý skokan ale už onedlho doplatil na to, že pred skokmi nemal rešpekt. Skok z veľkého mostíka v Planici nezvládol a spadol.

Našťastie neutrpel také vážne zranenia, ktoré by mu neumožnili pokračovať v športovej kariére. Pád mu spôsobil tažký otras mozgu a zlomený nos. Ani potom sa však Roglič nemienil vzdať. Jeho víťazná povaha ho nútila pokračovať a dokázať si, že na to má. Počas troch rokov sa snažil o návrat na vrchol. Bohužiaľ, aj napriek veľkej snahe sa mu už nepodarilo dosahovať výkony, aké ho zdobili pred úrazom. Pravidelne ho porážali aj výkonnostne slabší tímoví kolegovia.

Primož začal rozmýšať nad tým, čo ďalej. Ešte nič veľké v živote nedosiahol a nemienil to nechať tak. Ako 21-ročný si povedal, že ešte stále je čas začať s niečím iným a rozhodol sa práve pre cyklistiku.

Začínal na horskom bicykli

Začínajúcemu cyklistovi sa najskôr podarilo zohnať len horský bicykel, ale nevadilo mu to, aby sa zapájal do amatérskych cyklistických súťaží. Neskôr predal motorku, aby simohol kúpiť svoj prvý cestný bicykel. O cyklistike predtým takmer nič nevedel, netušil ako funguje cyklistický svet. Začal si to študovať na internete.

Jazdenie mu išlo nad akékoľvek očakávania, tvrdo drel, patril medzi najlepších, a tak poslal mail do spoločnosti Adria Mobil, v ktorom sa pýtal, ako by sa mohol stať členom tímu. Keď ho pozvali na pohovor a opýtali sa ho, koľko kilometrov má najazdených, povedal, že len tritisíc. Priznal sa, že sa donedávna venoval skokom na lyžiach. Na tvárach ľudí z tímu sa zračilo zjavné prekvapenie. Aj napriek tomu mu v roku 2012 dali šancu ukázať čo v ňom je a oplatilo sa. Práve v tomto tíme mu požičali prvý profi bicykel, na ktorom kedy pretekal. Roglič sa od začiatku javil ako obrovský talent. Už v roku 2014 vyhral preteky Okolo Azerbajdžanu a tiež klasiku Chorvátsko-Slovinsko.

Primoz Roglic

Zdroj foto: velonews.com

V roku 2015 zavolali do tímu Lotto, že majú veľký talent. Zobrali ho na skúšku, kde zaujal už hneď na prvom teste na trenažéri, keď dosiahol parádne výsledky. Onedlho na to už len tesne prehrával preteky s tými najlepšími na svete. Na svojej prvej časovke v tíme Lotto ho len niekoľko tisícin sekundy delilo od víťazstva na Tomom Dumoulinom. Nevídané.

Ojedinelý talent

Cyklistickí experti tvrdia, že taký výnimočný talent sa narodí raz za 20-30 rokov. Však akoby aj nie, začať s cyklistikou až po dvadsiatke a o pár rokov sa zaradiť medzi hviezdy svetovej cyklistiky? To sa len tak nevidí! Podľa jeho priateľky Lory Klinč je Primož Roglič na bicykli veľmi chladnokrvným jazdcom. Úplný opak ako v bežnom živote. V ňom je zase otvorený a dobrosrdečný. Ale dokáže byť aj pekne tvrdohlavý. Však možno práve tá tvrdohlavosť ho poháňa k tomu, aby napredoval a dosahoval také vynikajúce výsledky. Raz sa však podľa Lory prejavila tak, že sa po pretekoch vrátil s vykĺbeným ramenom a žiadal práve ju, aby mu ho napravila, teda vrátila na svoje miesto. K lekárovi tvrdošijne odmietal ísť. Nakoniec poňho potajomky poslali, musel prísť až k ním domov, aby ho ošetril… Aj taký je Primož.

Dnes sa ide posledná etapa tohtoročnej Tour de France. Samozrejme, že veríme nášmu Petrovi, ktorému stačí už len dojazd do cieľa v Paríži, aby získal zelený dres a vytvoril svetový rekord. Ja osobne však budem fandiť aj Rogličovi. Vo svojej druhej účasti na tejto tour by mal skončiť v TOP 10. Fantastické.

Tu je video ako Roglič vyhral 19-tu kráľovskú etapu Le Tour, zdroj: Le Tour de France, Youtube

Chcel byť najlepším skokanom na lyžiach na svete. Dnes si plní sen stať sa najlepším cyklistom. Kto vie, kde túžba po úspechu a vôľa po víťazstvách Primoža privedie?

Krásny príbeh.

A tiež pre mnohých inšpirujúci…

-Man About

 

Zdroje: Eurosport, internet

 



Ulož tento článok na neskôr